Олимпијадата 2024 во опасност од неуспех: 40 земји може да ги бојкотираат поради Русија и Белорусија

До 40 земји можат да ги бојкотираат следните Олимписки игри, што ќе го направи целиот настан бесмислен, изјави полскиот министер за спорт и туризам Камил Бортниџук, цитиран од Би-Би-Си. Пред неговите коментари, Полска, Литванија, Естонија и Летонија заеднички го отфрлија планот на Меѓународниот олимписки комитет ( ИОК ) да им дозволи на Русите и Белорусите да се натпреваруваат во 2024 година.

Украина се закани дека ќе ги бојкотира Олимписките игри во Париз доколку тоа се случи. Но, МОК во четвртокот рече дека евентуалниот бојкот само „ќе ги казни спортистите “.

Бортницук рече дека верува оти би било можно да се формира коалиција од 40 земји, вклучително и Велика Британија, САД и Канада, за да се поддржи блокирањето на плановите на МОК пред состанокот на 10 февруари.

Тој додаде: „ Тоа е кажано, мислам дека нема да се соочиме со тешки одлуки пред Олимпијадата, и ако ги бојкотираме Игрите, коалицијата во која ќе бидеме ќе биде доволно широка за да ја направи бесмислена “.

Минатата недела, МОК објави дека ќе го „ истражи начинот “ да им дозволи на руските и белоруските спортисти да се натпреваруваат во Париз под неутрално знаме, додавајќи дека „ ниту еден спортист не треба да биде спречен да се натпреварува само поради нивниот пасош “. Овој потег наиде на критики. Владата на ОК рече дека планот е „ далеку од реалноста на војната “.

Украинскиот министер за спорт Вадим Гуцаит рече дека спортските тела на земјата мора да ја „ зајакнат комуникацијата “ со меѓународните федерации за да ја поддржат забраната за руските и белоруските спортисти, која беше наметната од извршниот комитет на МОК веднаш по руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Сепак, претседателот на МОК Томас Бах оттогаш рече дека тоа било наменето само како „ заштитна “ мерка против овие спортисти и сега инсистира дека тие не треба да бидат дискриминирани.

Во четвртокот, министрите за спорт на Летонија, Литванија, Естонија и Полска рекоа дека „ секој напор на Меѓународниот олимписки комитет да ги врати руските и белоруските спортисти да се натпреваруваат, дури и под неутрално знаме, мора да се отфрли “. „ Напорите за враќање на руските и белоруските спортисти на меѓународните спортски натпревари под превезот на неутралноста ги легитимираат политичките одлуки и широко распространетата пропаганда на овие земји “, додаваат тие, повикувајќи ги „ сите меѓународни спортски организации и федерации “ да ги отстранат руските и белорускитеспортисти од меѓународни натпревари до крајот на војната.

Владата на Соединетите Американски Држави соопшти дека го поддржува суспензијата на руските и белоруските спортски управни тела од меѓународните спортски организации и исто така ги охрабрува организациите да престанат да емитуваат настани во двете земји.

Прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер додаде дека ако на спортистите им е дозволено да учествуваат на настани како Олимпијадата, тоа треба да биде како неутрални спортисти и „ треба да биде апсолутно јасно дека тие не ја претставуваат руската или белоруската држава “.