„ОЛУЈА НА ВЕКОТ“ ВО РУСИЈА, УКРАИНА И МОЛДАВИЈА: Двоцифрен биланс на жртви, луѓе кои умираат во автомобили заглавени во снег

Ихор Клименко, министерот за внатрешни работи на Украина, соопшти дека во невремето во таа земја загинале десет лица, а жртви се забележани и во Русија и Молдавија.

Замрзнати ветрови и бури ја опустошуваат јужна Украина од неделата , блокирајќи ги патиштата и предизвикувајќи прекин на електричната енергија .

– Десет лица загинаа во областа на Одеса, Харков, Миколаев и Киев – напиша Клименко на Телеграм и додаде дека „23 се повредени, меѓу кои и две деца“ .

Крим, бура, Одеса

Тој изјави дека вкупно 411 населени места во 11 области се без струја , а луѓето морале да бидат спасени од повеќе од 1.500 возила .

Во руските медиуми наречена „бура на векот“ , жестоката бура која однесе неколку животи беснее во јужните региони на Дагестан, Краснодар и Ростов од неделата .

Крим, бура, Одеса

Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин ги следи извештаите за „метеоролошки катастрофи“ и веќе и наредил на владата да преземе мерки за помош на погодените области .

Огромни бранови се урнаа во руското крајбрежје на Црното Море , според снимките од социјалните мрежи, додека брзината на ветерот на некои места достигна повеќе од 140 километри на час .

Две тела беа пронајдени во јужниот руски регион Краснодар , додека државните медиуми објавија дека еден морнар загинал во теснецот Керч меѓу Крим и Русија.

Во Молдавија се пронајдени тела на две лица во автомобил затрупан со наноси од снег во југоисточниот регион Коскали, објавија молдавските медиуми.