ОНА ШТО ПУТИН ГО ДОВЕЗУВА ВО БЕЛОРУСИЈА ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Фрлената атомска бомба во Хирошима е ситница во споредба со оружјето во рускиот арсенал

0

Таканаречената нуклеарна актовка или „Чегет“ е секогаш кај претседателот Путин.

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија го подигна нивото на закана во Европа.

Оружјето што Путин планира да го пренесе во Белорусија не е стратешко нуклеарно оружје; тоа не се интерконтинентални балистички ракети кои можат да го уништат животот на Земјата, пишува Ал Џезира. Тактичкото нуклеарно оружје (TNW) се преносливи, нестратешки нуклеарни боеви глави кои се користат за специфични тактички придобивки на бојното поле . Аналитичарите го опишуваат тактичкото нуклеарно оружје како наменето за победа во битка, додека стратешкото оружје е наменето за победа во војна.

Тактичкото нуклеарно оружје има помала експлозивна моќ од стратешкото оружје, што би можело да ги направи воено покорисни и помалку политички непристојни, а со тоа и поголема веројатност да се користат. Иако тактичкото нуклеарно оружје има помала експлозивна моќ од стратешкото оружје, употребата на само една нуклеарна боева глава би имала катастрофални хуманитарни последици . Атомската бомба што САД ја фрлија врз јапонскиот град Хирошима во 1945 година беше моќна околу 15 килотони и уби 140.000 луѓе. Тоа е со големина на едно од најмалите оружја во сегашниот руски арсенал .

Малкумина знаат точно колку TNW има Русија . Сепак, јасно е дека Русија има огромна нумеричка супериорност во однос на САД и НАТО сојузниците кога станува збор за тактичкото нуклеарно оружје . Вашингтон верува дека Русија има околу 2.000 такви нуклеарни боеви глави, 10 пати повеќе од САД. САД имаат околу 200 такви оружја, од кои половина се наоѓаат во базите во Европа. Овие нуклеарни бомби Б61, кои се движат од 0,3 до 170 килотони, се распоредени во шест воздушни бази низ Италија, Германија, Турција, Белгија и Холандија.

Александар Лукашенко и Владимир ПутинФото: Profimedia

Според руската нуклеарна доктрина, рускиот претседател е крајниот одлучувач кога станува збор за употребата на руското нуклеарно оружје , без разлика дали е стратешко или тактичко. Таканаречената нуклеарна актовка или „Чегет“ е секогаш кај претседателот Путин. Се верува дека такви актовки имаат и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов. Актовката е поврзана со специјален комуникациски комплет со кодно име „Кавказ“, кој поддржува комуникација меѓу високи владини претставници во моменти кога се носат одлуки за употреба на нуклеарно оружје. Ако Русија верува дека се соочува со стратешки нуклеарен напад, Путин би можел да испрати наредба за директно лансирање на актовката до командата на Генералштабот, која ги има нуклеарните шифри.

Путин се закануваше на можноста за нуклеарна војна во изминатата година, речиси секој пат кога неговата воена операција во Украина ќе попушти. Тоа може да објасни зошто тој реши да распореди оружје во Белорусија токму сега. Руските сили, имено, трпат огромни загуби и прават мал напредок во копнените битки во Украина. Освен неколку нови трговски договори со Кина, Путин не доби ништо конкретно на последната средба со Си Џинпинг. Исто така, тука е и Меѓународниот кривичен суд, кој неодамна издаде налог за апсење на Путин.