ОН: Израел да престане да ја користи водата како „воено оружје“

Израел „мора да престане да ја користи водата како воено оружје“ и да дозволи чиста вода и гориво во Газа и да ја активира водоводната мрежа пред да биде „доцна“, изјави во петокот експерт на ОН.

„Додека Израел го спречува обезбедувањето на безбедна вода за пиење во Појасот Газа, што е безобразно кршење на меѓународното право, секој час што минува ги става жителите на Газа на ризик да умрат од жед и болести поврзани со недостаток на здрава вода за пиење“, се вели во соопштението на специјалниот известувач на ОН за човекови права за безбедна вода за пиење и санитарни услови, Педро Аројо-Агудо.

„Сакам да го потсетам Израел дека свесното спречување на влезот на безбедна вода во Појасот Газа го прекршува меѓународното хуманитарно и право за човекови права“, рече Аројо-Агудо, додавајќи дека влијанието врз јавното здравје и хигиената ќе биде „незамисливо“.

Тоа може да резултира со повеќе цивилни жртви отколку веќе колосалниот биланс на жртви од бомбардирањето на Газа, предупреди тој.

Тој нагласи дека децата ќе бидат први погодени од кризата со вода и санитарија, особено оние помлади од пет години – а потоа и жените.

„Овие често невидливи жртви во војната може да се спречат и Израел мора да ги спречи“, рече тој.

Откако Израел почна да ја бомбардира Газа на 7 октомври, според најновите податоци, загинаа најмалку 11.500 Палестинци, вклучувајќи над 7.800 жени и деца, а повеќе од 29.200 други се повредени.

Илјадници згради, вклучувајќи болници, џамии и цркви, исто така се оштетени или уништени во немилосрдните воздушни и копнени напади на Израел врз опколената енклава.

Израелската блокада, исто така, ја лиши Газа од снабдувањето со гориво, електрична енергија и вода, и ја намали испораката на помош.

Во меѓувреме, според официјалните податоци, бројот на загинати во Израел е околу 1.200.