Орбан одби да го поздрави Зеленски: Сите ЕУ лидери аплаудираа, тој гледаше в земја

Сите лидери на земјите-членки на Европската Унија се фотографираа со украинскиот претседател Володимир Зеленски на крајот од неговата посета на Брисел.

Украинскиот претседател беше пречекан со аплауз од сите лидери на Европската Унија, освен од еден, додека позираа за групна фотографија.

Снимката од Зеленски како оди кон групата лидери кои чекаат го покажуваат моментот кога унгарскиот премиер Виктор Орбан одби да му аплаудира на украинскиот лидер. Орбан, кој имаше блиски врски со Владимир Путин за време на неговиот 13-годишен мандат како премиер, одби да испрати оружје во Украина и продолжува да добива руска нафта и покрај широко распространетата европска забрана.

Иако присуството на Орбан на собранието на Европската Унија зборува против обвинувањата дека тој е проруски настроен, тој не е активен поддржувач на Украина откако Путин нареди инвазија во февруари минатата година.

На средбата со американскиот магазин The American Conservative на крајот на јануари, тој ја опиша Украина како „ничија земја“, сугерирајќи дека тоа е воена зона која не може да му се врати на мирот.

Тој, исто така, ја повтори постојаната линија на Кремљ дека конфликтот во Украина е прокси војна меѓу Русија и Западот, термин што Киев го смета за навредлив бидејќи стотици илјади негови војници и цивили умираат обидувајќи се да ја одбијат војската на Путин.

Западот „е во војна со Русија. Тоа е реалност“, рече тој. „Секој ден одиме понатаму.

Ставот на Орбан за војната во Украина го остави изолиран меѓу лидерите на Европската Унија и тој ја искористи својата позиција да ги игнорира напорите низ Европа да се оддалечи од зависноста од руските фосилни горива.

Орбан сугерираше дека единствениот начин на кој војната ќе заврши е Русија да победи, што според него е неизбежно, или силите на НАТО да влезат во Украина и да започнат нуклеарна војна што ќе ја уништи Европа.