Оскаровецот починал на 53 години од рак: Пред 20 години ЈАДЕЛ БРЗА ХРАНА САМО ЗА ЕКСПЕРИМЕНТ па му се случиле страшни последици

Морган Спарлок, документарецот кој ги снимал своите психолошки и физички симптоми на јадење брза храна секој месец во текот на еден месец во филмот номиниран за Оскар во 2004 година „Super Size Me“, почина во четвртокот во северниот дел на Њујорк од компликации од рак. Имаше 53 години. Семејството на Спарлок ја потврди неговата смрт.

„Беше тажен ден кога се збогував со мојот брат Морган“, вели Крег Спарлок, кој работел со својот брат на неколку проекти. „Морган даде толку многу преку својата уметност, идеи и дарежливост. Денес светот изгуби вистински креативен гениј и посебен човек. Толку сум горд што работев заедно со него“.

Морган е најпознат по документарниот филм Super Size Me

Спарлок стана познат благодарение на документарниот филм „Super Size Me“, во кој спроведе експеримент кој вклучувал 30 дена јадење само на менито од синџирот за брза храна. Директорот, исто така, вежбал помалку за да одговара на физичката активност на просечниот Американец. До крајот на експериментот, Спарлок тврдел дека се здебелил 15 килограми и дека страдал од депресија и дисфункција на црниот дроб.

Роден на 7 ноември 1970 година во Паркерсбург, Спарлок бил воспитан во методистичката вера, иако подоцна во животот се идентификувал како агностик. Дипломирал филм на Универзитетот во Њујорк во 1993 година.