Ослабете за само 3 дена! Диета која ги ублажува гасовите и го чисти телото од токсини – Спас за организмот по празниците

По празниците, многумина со чувство на вина поради прејадувањето на масата го бараат најбрзиот начин да се вратат во форма.

Започнете со тридневна диета која ќе ве ослободи од надуеност, ќе го забрза метаболизмот и ќе го исчисти телото од токсини.

Ден 1 – Намалете го апетитот

Во изминатите неколку дена сте навикнати да јадете во изобилство. Без разлика што сте јаделе јајца за Велигден, појадувајте две јајца. Истражувањата покажаа дека жените кои јадат две варени јајца секое утро внесуваат 300 калории помалку и губат 65 отсто повеќе килограми од луѓето кои јадат колачи.

Првиот ден јадете свеж зеленчук, пијте многу вода и чај или кафе без шеќер. Во текот на денот, надминете го гладот со грст ореви или бадеми.

Ќе ви го намали апетитот за 60 проценти.

Ден 2 – Вратете го апетитот

Намалете ги слатките и јадете цитрусно овошје бидејќи му помага на телото да апсорбира повеќе железо од храната.

Затоа, вториот ден нека биде диетата со што повеќе цитруси.

На менито за ручек и вечера, најдобар избор е рибата како лосос, богата со омега-3 незаситени масни киселини.

Ден 3 – Ослободете се од надуеноста

Пијте повеќе вода. За максимални резултати пијте по десет чаши дневно. Тоа ќе биде доволно за црниот дроб и бубрезите да ги „избркаат“ токсините од телото. Јадете повеќе зеленчук и пилешко и не брзајте.

Жените кои џвакаат најмалку 20 пати секој залак храна дневно внесуваат 210 калории помалку.