Османи – Агелер: САД со поддршка од над четири милиони долари за борба против корупцијата

0

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Ангела Агелер, соопштија од Министерството за надворешни работи.

„На средбата беше разговарано за соработка во рамките на Стратешкиот дијалог, во кој случај Османи изрази благодарност за дополнителните средства во износ од 4.276.000 американски долари посветени на владеењето на правото и спроведувањето на законот, кои САД ги обезбедуваат од 2012 година. .

Со САД како наш важен стратешки партнер, продолжуваме да работиме заедно и посветено на забрзување на реформските процеси во земјата, затоа високо ја цениме континуираната американска поддршка во соочувањето со предизвиците и борбата против корупцијата“, рече Османи.

На средбата соговорниците разговарале и за некои теми од билатералните односи, актуелната политичка состојба во земјава, состојбите во Западен Балкан, како и актуелни теми од меѓународната политика.