Османи: Грција не размислува за вето

Според министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, Грција не размислува за ново вето.

По министерската средба Османи рече дека имал средба со заменик. министерката за надворешни работи, Александра Пападопулу, на која телефонски учествуваше и грчкиот министер Јоргос Герапетритис.

Како што рече Османи, средбата поминала во конструктивна атмосфера и била изразена надеж дека двете страни ќе го почитуваат Договорот од Преспа. Засега нема известувања за вето.

Откако претседателката Гордана Силјановска-Давкова положи заклетва без да го спомене уставното име „Северна Македонија“, Грција се закани со можно вето.