Османи ќе се обрати пред Советот за безбедност на ОН во Њујорк и пред Постојаниот совет на ОБСЕ

0

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи, денеска ќе се обратат пред Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) во Њујорк, на отворената дебата за Украина на тема „Зајакнување на одговорноста и правда за кршење на меѓународното право“.

Како што информираат од МНР, говорот доаѓа по вчерашната 11-та вонредна седница на Генералното собрание на ОН, на која Османи најостро ја осуди воената агресија на Руската Федерација врз Украина.

Воедно, тој во својство на претседавач со ОБСЕ вчера преку видео обраќање се обрати на Зимската сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ во Виена. Во својот говор тој уште еднаш потсети дека оваа средба доаѓа во многу тежок момент за целата европска безбедносна архитектура, како и за самата Организација, повикувајќи ги земјите-учеснички да ја задржат вербата во ОБСЕ, да ја поттикнат политичката волја и да овозможат Организацијата да го продолжи својот единствен мандат.

Османи во текот на денот во Њујорк оствари средба со потсекретарот за политички прашања и мир на ОН, Розмари Ди Карло, како и други билатерални средби со министрите за надворешни работи на Естонија и Унгарија.

На средбата со Ди Карло Османи тој уште еднаш ја повтори пораката дека дипломатијата е единственото решение за вознемирувачките случувања на теренот, но се разговараше и за зајакнување на улогата на Обединетите нации во соочувањето со глобалните предизвици.

„ООН е еден од најблиските партнери на ОБСЕ од 1993 година, потпишувајќи ја Рамката за соработка и координација. На нашата заедничка агенда, меѓу другото, е решавање на конфликти и градење мир. Во сегашните околности, свесни сме дека постои континуирана потреба за справување со долгорочните конфликти низ регионот на ОБСЕ, и како претседавач во 2023 година, Северна Македонија ќе се обиде да најде решение според нејзините приоритети, избегнувајќи понатамошна ескалација “, изјави Османи на средбата со Ди Карло.

За време на разговорот со потсекретарот на ОН, тој се осврна и на тековниот ангажман на ОН во Северна Македонија, за кој рече дека придонесува за зајакнување на нашите капацитети во клучните сектори за исполнување на барањата за членство во ЕУ: реформи во областа на доброто владеење. , борбата против корупцијата, реформите во правосудството, како и зајакнувањето на социјалната кохезија.

На средбата со министерот за надворешни работи на Естонија, Урмас Реинсалу, Османи зборуваше за зајакнување на односите меѓу двете земји и продолжување на трипартитниот проект во областа на дигитализацијата за имплементација на естонското искуство во дигиталната трансформација на север. Македонија.

Во фокусот на средбата со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, беше унгарската поддршка во нашиот евроинтегративен процес, со која, меѓу другото, се осврна и на динамичната економска соработка меѓу земјите во енергетиката, земјоделството. , управување со водите, образование, наука и технологија, туризам и климатски промени.

Билатералните средби на Османи во Њујорк продолжуваат денеска, а средби со дијаспората се очекуваат на 25 февруари.