ОСУМ ЧАСА СЕ ЗАКАНУВАШЕ ДЕКА ЌЕ СКОКНЕ ОД 31. КАТ: Објавени снимки од драмата на Менхетен, зад сето тоа стои ОПАСЕН ПРЕВАРАНТ (ВИДЕО)

0

По приближно 8-часовен ќор-сокак, човек кој се заканувал дека ќе скокне од облакодер бил успешно извлечен од работ на скршен прозорец на 31-от кат, и како што се испостави, тој е наводен измамник кој е осомничен за сериозна измама.

Иан Мичел конечно беше совладан откако офицер од Единицата за итни случаи на NYPD излегол надвор од 72-катната зграда и се качил до него.

Друг службеник на ЕСУ го држеше јажето цврсто додека службеникот што се симнуваше се качуваше по надворешниот ѕид на зградата и скокна низ веќе скршениот прозорец, каде што Мичел беше виден како виси во текот на денот.

Тим од преговарачи заложници и службеници од НИПД и ФБИ беа стационирани во ходникот пред влезната врата на Мичел и разговараа со него неколку часа пред НИПД да упадне во собата.

Мичел бил изнесен од зградата покриен со бел чаршаф. Тој бил префрлен во Брза помош и пренесен во болница на психијатриска евалуација.

Полициски извори рекоа дека Мичел се заканувал дека ќе скокне од облакодерот околу 08:40 часот, додека ФБИ се обидувал да изготви налог за негово апсење за „криминал на белата јака“, но не наведе дополнителни детали.

Позадината е сериозна измама

Мичел, наводно, еднаш се претставувал како потомок на богато семејство од Јамајка за да ги измами инвеститорите да издвојат стотици илјади долари за негова лична корист, изјавија властите за The Post во 2019 година.

Тој се претставувал како инвестициски банкар „Иан Маталон“, роднина на богатиот бизнисмен од Јамајка Џозеф Маталон, и измамил најмалку три жртви да инвестираат во лажен таканаречен хеџ фонд, велат полицајците.

Измамник наводно украл половина од животната заштеда на ветеран од воздухопловните сили и повеќе од 158.000 долари од бизнисмен.

Окружното обвинителство на Менхетен го разгледуваше статусот на случаите на инвестициска измама во средата попладне.