ОТВОРЕНА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО ШВЕДСКА – Првиот човек на шведската полиција ги сподели деталите кои ја шокираа јавноста: “Дали ја знаете улогата на децата во овие банди ?“

Се повеќе деца доаѓаат во контакт со криминални банди кои дејствуваат во Шведска и им нудат да станат нивни невини убијци, соопшти во петокот генералниот директор на шведската полиција Андерс Торнберг.

Изјавата на Андерс Торнберг дојде откако три лица беа убиени за 24 часа, пишува The Local.

Криминалните банди во Шведска со години се борат да го контролираат пазарот на нелегално оружје и дрога. Подземјето досега пролеа многу крв во ова име, а конфликтот ескалира кога раздорот во водечката банда се претвори во отворен конфликт.

Станбените згради и куќите ширум земјата често се мета на бомбашки напади, а пукотниците кои порано се случуваа само во сиромашните и периферните делови на шведските градови, сега се случуваат во мирните населби каде живеат богатите.

Децата ги повикуваат банди и сакаат да убиваат за нив“, тврди Андерс Торнберг и додаде:„Криминалците се сурови“.

Андерс Торнберг тврди дека бандите им даваат оружје и адреси на луѓе што сакаат да ги убијат на луѓето кои контактираат со нив, често малолетни.

Други млади луѓе често се мета на овие деца платеници.

Престрелките и бомбашките напади во Шведска однесоа 12 животи во септември. Така, кобниот месец во таа земја последен пат е забележан пред четири години.

Високиот полициски функционер Матс Линдстром вели дека видел многу пораки испратени од млади луѓе до бандите, во кои тие ги нудат своите услуги.

Во август годинава шведската полиција приведе 69 лица помлади од 18 години. Во истиот месец пред две години во притвор имало само 14 малолетници.

Премиерот на ШведскаУлф Кристерсон, во четвртокот вечерта вети дека ќе ги победи бандите и дека Армијата ќе му помогне во тоа.

Ќе ги фатиме бандите. Ќе ги победиме бандите“, вели Улф Кристерсон и додава: „Екстремното насилство погодува се повеќе деца кои се целосно невини. Шведска никогаш не го видела ова претходно. Ниту една европска земја никогаш не го видела“.