ОТКРИЕНО КОГА РУСИТЕ ГО ПРЕМЕСТУВААТ НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ! Ќе биде веднаш до границата на НАТО, „Сè за инат на Европа и Америка“

0

Руските власти потврдија дека ќе има чекор кон поделба на подморници за специјална намена со нуклеарни боеви глави.

До крајот на 2024 година или првата половина на 2025 година, Русија планира да формира поделба на подморници за специјална намена во рамките на својата Пацифичка флота која ќе носи супер торпеда Посејдон со нуклеарни боеви глави, објави во понеделник руската новинска агенција ТАСС . Русија во јануари објави дека го произвела првиот сет супер торпеда Посејдон, четири години откако претседателот Владимир Путин објави целосно нов тип на стратешко нуклеарно оружје, потврдувајќи дека ќе има свој извор на нуклеарна енергија.

Кон крајот на март, Русија објави дека крајбрежната инфраструктура за подморници со торпеда „Посејдон“ ќе биде завршена на полуостровот Камчатка, дом на подморската база на руската балистичка ракетна флота на Пацификот. „Одлуката за формирање нуклеарна подморница за специјални намени во Камчатка е донесена “, пренесува ТАСС повикувајќи се на неименуван извор. „Зборуваме за декември 2024 година или првата половина на 2025 година.“ Неколку потврдени детали за Посејдон се јавно достапни , но воените аналитичари велат дека во суштина станува збор за вкрстување на торпедо и дрон што може да се лансира од нуклеарна подморница.

Русија преместува нуклеарно оружје во близина на границата на Белорусија со НАТО

Русија ќе го премести своето тактичко нуклеарно оружје во близина на западните граници на Белорусија , рече во неделата рускиот претставник во Минск, веднаш на прагот на НАТО, во потег што веројатно дополнително ќе го ескалира конфликтот на Москва со Западот. Во еден од најпознатите нуклеарни сигнали од Русија од почетокот на инвазијата на Украина пред 13 месеци, претседателот Владимир Путин на 26 март рече дека Русија ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

Двете соседни земји формално се дел од „заедничката држава“ и со години водат разговори за понатамошна интеграција, процес што се забрза минатата година откако Минск и дозволи на Москва да ја користи белоруската територија за испраќање војници во Украина. Оружјето „ќе биде преместено во западната граница на нашите сојузни држави и ќе ги зголеми можностите за обезбедување безбедност “, изјави рускиот амбасадор во Белорусија Борис Гризлов за белоруската државна телевизија. „Ова ќе биде направено и покрај вревата од Европа и САД.

Гризлов не прецизираше каде ќе биде стационирано оружјето, но потврди дека складиштето ќе биде завршено, според наредбата на Путин, до 1 јули, а потоа ќе се пресели во западна Белорусија. Белорусија се граничи со Литванија и Летонија на север, а со Полска на запад, кои се дел од источното крило на НАТО, откако руската инвазија на Украина беше засилена со дополнителни трупи и воена опрема.

САД и другите сојузници на Киев изразија загриженост поради можноста Русија да испрати тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, а американскиот претседател Џо Бајден тоа го нарече „загрижувачко“.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во петокот изјави дека неговата земја, исто така, ќе и дозволи на Русија да распореди таму интерконтинентални нуклеарни ракети доколку е потребно. Зеленски: Ситуацијата е „особено жешка“ во Бахмут
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата вечерта изјави дека воената ситуација е „особено жешка“ околу Бахмут додека продолжуваат повеќемесечните напори на Русија да го заземе градот, што е најдолгата битка од почетокот на руската инвазија.

Основачот на руските платенички сили Вагнер Евгениј Пригожин изјави дека неговите војници го подигнале руското знаме на управната зграда во градот. Сепак, украинските власти не посочија дека Бахмут паднал во руски раце. Пригожин претходно изнел тврдења кои биле предвремени.

„Благодарам на нашите војници кои се борат во Авдијивка, Маринка и Бахмут. Особено во Бахмут“, рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање. „Таму е особено жешко. Руските сили со месеци се обидуваат да го опкружат и заземат Бахмут, град кој пред руската инвазија пред повеќе од една година имаше 70.000 жители. Во аудио порака објавена на профилот Телеграм на неговата прес-служба, Пригожин рече: „Од правна гледна точка, Бахмут е окупиран. Непријателот е концентриран во западните делови“.