ОТКРИЛЕ НЕШТО ШОКАНТНО НА ТЕЛОТО НА ПРИНЦЕЗАТА ДИАНА: ВО СОБАТА ИМАШЕ ВРЕВА! Мистеријата и до ден денес останува НЕРEШЕНA

На кобниот 31 август 1997 година, 36-годишната принцеза Дијана загина во страшна сообраќајна несреќа во Париз, заедно со Доди Ал Фаед , што предизвика, барем за момент, целиот свет да застане. По трагедијата многу прашања останаа нерешени, па се појавија бројни теории за трагичните настани кои довеле до кобната несреќа.

Набргу по несреќата во која загинаа Дијана и Доди, францускиот суд утврди дека несреќата ја предизвикал нивниот возач Анри Пол, кој исто така загинал во несреќата, а кој во моментот на возење бил под дејство на алкохол.

Умре принцезата Дијана, Доди ал-Фајед, Париз, автомобил
ФОТО: PROFIMEDIA

Али Мохамед Ал Фајед, таткото на Доди Ал Фајед, постојано ги обвини британските безбедносни служби дека ја планирале несреќата за да ја спречат Дијана, принцезата од Велс, да се омажи за муслиман, и поднел тужби за принудување бројни американски агенции да објават досиеја за кои тој верува дека ќе го докаже овој заговор. Ал Фајед е сопственик на познатата лондонска стоковна куќа Harrods, пренесува ABC News .

Во видео снимената изјава прикажана на прес-конференција во Вашингтон по повод четвртата годишнина од ужасната несреќа, Ал Фаед ги обвини агенциите, меѓу кои се ФБИ, ЦИА и Агенцијата за национална безбедност, за дослух и вети дека ќе ја продолжат истрагата.

„Тие направија се што е можно за да го одложат случајот и да го попречат објавувањето на документите кои би го покажале дослухот меѓу американските и париските служби и британската тајна служба“, рече тој.

„Барам поддршка од американскиот народ да изврши притисок преку членовите на Конгресот да ги објават документите кои ќе ја откријат вистината за трагедијата. Не се сомневам дека смртта е резултат на убиство со расизам во сржта. “, рече тогаш Ал Фаед.

Дали Дијана беше бремена?

Ал-Фајед постариот бил убеден дека телото на Дијана е балсамирано за да се скрие сензационалниот факт. Според него, англиската принцеза била бремена со Доди Ал Фајед , а како што изјавил, планирале дури и да се венчаат.

Ал Фајед изјавил дека бракот и бебето биле во план, а неговите адвокати исто така презентирале неколку посредни докази кои ги поддржуваат наводите на египетскиот тајкун.

Пријателите на Дијана ги отфрлија двете тврдења, но претставниците на Ал-Фајед на четвртата годишнина презентираа истражување од тим професионалци дизајнирани делумно да бараат објавување на извештајот од обдукцијата на Дијана.

Принцезата Дијана

Телото на Дијана е балсамирано пред обдукцијата

Имено, истражувачите биле шокирани кога дознале дека телото на Дијана било балсамирано само неколку часа по нејзината смрт и дека таквата постапка била крајно необична , бидејќи тогаш не била направена обдукција. Тие рекоа дека е уште почудно бидејќи телото на Доди Фајед не било толку брзо балсамирано.

Сето ова е значајно затоа што течноста за балсамирање би произведувала лажно позитивно на секој постмортален тест за бременост, велат тие.

Но, тие рекоа дека не знаат дали е направен таков тест на принцезата и дека ќе имаат подобра претстава за тоа дали е бремена или не откако ќе ја разгледаат посмртната анализа.

Се испостави дека трупот на принцезата Дијана, како што тогаш се наведува, немал време да се олади, па набрзина бил балсамиран, кршејќи ги сите правила. На овој начин беше уништена секоја можност за форензички испитувања. Сето тоа се случувало во Париз, додека специјалниот авион, без да го исклучи моторот, чекал телото да биде донесено и да полета за Англија.

Името на лицето кое наредило балсамирање на телото на принцезата Дијана никогаш не е утврдено.

Француски судија негираше дека тие одобриле балсамирање на телото на принцезата Дијана или дека некој од Британската амбасада во Париз разговарал со нив за балсамирање. Францускиот балсаматор кој го подготвил телото рекол дека тој ја предложил постапката, пренесува Toronto Star .

Препаратите што се користат за време на балсамирањето спречуваат последователно повторно испитување на трупот. Доколку британските лекари сакале повторно да откријат во каква состојба била принцезата, да речеме, неколку секунди пред катастрофата, веќе не можеле да го сторат тоа.

Шпионски разговори

Адвокатите потоа презентираа и посредни докази за да го поддржат верувањето дека возачот, Пол, всушност не бил пијан во моментот на несреќата.

Тие пуштија видео од поранешниот британски шпион Ричард Томлинсон, кој рече дека несреќата во која загина Дијана ги имала сите знаци на удар.

„Комбинацијата на силните светла и тунелот ме натера веднаш да размислувам, можеби тоа не беше несреќа“, рече тој.

Принцезата Дијана

Томлинсон, исто така, сугерираше дека примероците од крвта што докажуваа дека Пол е пијан може да се сменат, бидејќи 15 други луѓе починаа во Париз таа ноќ.

Марк Заид, адвокатот на Ал Фајед, додаде: „Официјалниот извештај на Хенри Пол вели дека тој е алкохоличар, но неговиот црн дроб не е оштетен, што е невообичаено ако знаете нешто за алкохолизмот“.

Во претходните интервјуа, Томлинсон изјави дека Пол бил доушник на британската разузнавачка служба МИ6 и дека се сретнал со извршната власт пред несреќата.

Тој изјавил дека Пол исчезнал половина час пред кобното возење, а возачот имал голема сума пари во џебот.

Ситуацијата сè уште нејасна Претставниците на Ал Фајед признаа дека немаат цврсти докази, но велат дека нивните наоди покренуваат прашања што ги оправдуваат нивните напори да добијат информации.