ПАДНА ПОРАНЕШЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР НА ЦРВЕНА ЅВЕЗДА – Кој е водачот на кланот “Америка“ кој од затвор управува со балканскиот пазар на кокаин: Користел 40 лажни идентитети, полицијата се плаши од него, а во неговите работи го ‘вмешал’ и Владимир Путин

Полицијата стави крај на организирана криминална група предводена од 40-годишниот поранешен фудбалер на Црвена Ѕвезда, Живко Бакиќ.

Тој „паднал“ во Солун поради 324 килограми кокаин, пренесува Blic.rs, а неговата криминална група има шест члена и е осомничена дека била дел од балкански картел. Водачот на нарко групата Живко Бакиќ најверојатно набавувал дрога од Јужна Америка преку неговиот пријател Зоран Јакшиќ, а ова не е прв пат во Србија да бидат уапсени членови на балканскиот картел поврзани со Зоран Јакшиќ.

Зоран Јакшиќ за прв пат беше уапсен во 1998 година во Перу, а се верува дека неговиот престој во затвор ја отворил вратата за понатамошна работа бидејќи остварил нови контакти зад решетки. Веднаш штом бил ослободен, се вратил во бизнисот со шверц на кокаин. Во 2021 година тој беше осуден на 25 години затвор за шверц на 800 килограми кокаин. Полицијата и другите служби го следеле и прислушувале долго време, па дури снимиле и состанок на кој Зоран Јакшиќ се согласил да купи „два, три тони“ кокаин за да го испрати во Европа.

Тој ја означил својата дрога и барал да му биде ставен печат на пакувањата, а една од ознаките била ликот на претседателот на РусијаВладимир Путин.

Властите од Перу знаеле дека се работи за дрога, но кога го уапсиле и сфатиле со колкава количина дрога имаат работа – сфатиле со кого си имаат работа. Интересно е што дури ни на полицијата во земјата позната по производството на кокаин не им било грижа кога сфатила дека го уапсила Зоран Јакшиќ – еден од најголемите и најопасните шверцери на дрога во Европа.

Им требало време да утврдат за кого точно се работи бидејќи Зоран Јакшиќ употребил дури 40 лажни идентитети, на пример Никола Марјановиќ, Никола Петровиќ и многу други. Со помош на отпечатоци од прсти и биолошки траги е потврден неговиот идентитет. Сите весници во Перу биле полни со наслови во црната хроника за апсењето на еден од најопасните луѓе и најголемите шверцери на кокаин.

Локалните власти откриваат дека Зоран Јакшиќ и неговата група се одговорни и за убиства низ Перу, Аргентина и други европски земји. Зад него стоеше сериозна и опасна криминална организација – злогласниот клан „Америка“.

Зоран Јакшиќ не се смирил ниту во затвор, а неколку пати се обидел да избега. Ја финансирал изградбата на тунел до затворот преку кој требало да избега. Но, тој не успеал во својот план бидејќи полицијата дознала за оваа тајна акција.

Иако затворите за многумина се место на ужас, Зоран Јакшиќ ја претворил својата ќелија во „диско“, открива новинарка која се маскирала во проститутка за да ја посети „Ел Србија“ – така го нарекувале Зоран Јакшиќ во Перу. Во ќелијата ја донел друг затвореник кој се однесувал како да е слуга на водачот на кланот „Америка“.

Зоран Јакшиќ за време на престојот во Перу внимавал на користењето мобилни телефони, па најчесто користел јавни телефони за да не биде снимен. Соработниците со кои соработувал дале детали така што го откриле прислушкувајќи ги соработниците.

Последен пат Зорак Јакшиќ се појави во Србија во 2015 година, а потоа се судри со Дарко Ристиќ Мед, близок пријател на покојниот Александар Станковиќ, познат како „Сале Мутави“ и „Веља Невоља“. Тие се степале во клуб, а во тоа време Зорак Јакшиќ веќе бил широко баран – во Италија и осуден за шверц на дрога. Не долго после тоа, тој беше уапсен во Перу.