Палчо има страшно минато! Ширеше теории на заговор, беше сопственик на контроверзни медиуми и „човекот на подземјето“

Љупчо Палевски, Палчо се најде во центарот на регионалното внимание како осомничен за убиството на тинејџерката Вања Ѓорчевска (14) и фризерот Панче Жежовски. На јавноста во Македонија и’ е познат уште од деведесеттите години на минатиот век. Неговото полициско досие содржи неколку апсења, главно без никаква санкција. Неговото јавно досие крие криминално минато и сегашност, контроверзна вмешаност во политиката и прашањето – зошто никој не го сопре?

Палевски е уапсен во Турција по меѓународна потерница распишана од Северна Македонија. Тој е осомничен за киднапирањата, а потоа и за убиството на Вања и Панче Жежовски. Сега е во тек процесот на негова екстрадиција во родната земја, каде веднаш ќе биде приведен.

Дотогаш Палевски ќе биде во екстрадиционен притвор во Турција. Основното јавно обвинителство на Северна Македонија подготви документи за екстрадиција, во кои е наведено дека тој е осомничен за две кривични дела – киднапирање, како и за две убиства на брутален начин.

Контроверзна личност

За него со денови се пишува во регионалните медиуми, во контекст на неговото криминално минато. Подемот на Палевски започнал во деведесеттите години на минатиот век. Потоа ја основа сега веќе непостоечката фирма „Палевски УПА Ентерпрајз“, која изгради многу згради.

„Палевски беше бизнисмен и политичар неколку години, а подоцна се вплеткуваше во сè поматни афери и се зближуваше со сомнителни луѓе. Граѓаните на Северна Македонија главно не ја поддржуваат политиката на Палевски и неговата партија, бидејќи директно се противат на напредокот на земјата кон НАТО и Европската Унија. Она што најмногу се манифестираше деновиве не е страв, туку гнев и вознемиреност поради страшно злосторство. Имаше само мал број луѓе кои го поддржуваат, крајно десничарски, но не и широка поддршка од граѓаните“, вели К. Лондов, македонски новинар.

Она што особено ги шокираше граѓаните на Северна Македонија, според новинарот, е однесувањето на Палевски по двојното апсење.

„Во деновите по убиството на Вања, за кое тој е првоосомничен, тој пушташе директни преноси на Јутјуб и Фејсбук и зборуваше за политички теми за да собере партиски гласови. Јавноста бара забрана за неговата партија, која е десничарска и проруска, но за тоа треба да одлучи надлежниот суд“, посочува новинарот.

Во последните години, Палевски и’ е познат на јавноста по неговите нејасни политички движења, подкастите на Јутјуб во кои шири теории на заговор, екстремно десничарски ставови и националистички пораки.

Политика, медиуми, криминал

По екскурзии во други политички опции, тој ја основа својата партија „Десна“, стана сопственик на неколку контроверзни медиуми и „човек од подземјето“.

„Палевски е контроверзна личност, која е вклучена во многу криминални активности. Претходно беше познат претприемач и претседател на Градскиот комитет на партијата СДСМ. Тогаш се раѓа артијата „Десна“, која е проруска. Сега многу десничарски политичари кои се сликаа и соработуваа со него ги бришат фотографиите од мрежите и негираат каква било комуникација со него. Она што ги обединува останатите осомничени за двојното убиство со Палевски е политичката партија „Десна“ чии членови се и тие. Во едно од видеата, самиот Палевски ја опишува војната во Украина, користејќи ја московската терминологија, како специјална воена операција“, вели Ландов.

Претходни апсења

Како што е познато, Палевски неколку пати бил приведуван, еднаш во Белград. Во 2017 година бил испрашуван затоа што неговото име било поврзано со прислушувани разговори, односно приватни разговори кои биле објавени на каналот Јутјуб под корисничко име „Никола Тесла“. Стануваше збор за приватни разговори меѓу политичари и новинари.

Палчо бил осомничен и во една од предистражните дејствија на „Никола Тесла“, поради што била претресена неговата куќа. Во 2020 година бил приведен во Белград во моментот кога сакал да се качи во авион и да отпатува за Москва поради активирана потерница од Хрватска од 2015 година, поради долгот на неговата компанија во Хрватска.

Тој беше екстрадиран во Загреб, а целиот случај е предаден на Општинскиот суд во Задар. Палчо беше уапсен и во јуни 2020 година поради непочитување на мерката самоизолација. Палевски потоа се вратил од странство, но полицијата наместо да седи во неговата куќа, го пронашла во кафуле во центарот на Скопје и го привела во ПС Центар.

Палевски беше фатен со оружје без дозвола и во мај годинава во близина на тунелот Демир Капија-Јаворица. Палевски бил фатен заедно со уште три лица во потрага по злато и се обидел да се ослободи од пиштол за кој немал дозвола.

Останатите осомничени за убиството на Вања и Жежовски се негови партиски соработници со кои често објавуваше фотографии. Таткото на Вања, Александар, исто така е приведен под сомнение дека на киднаперите им ја открил локацијата на неговата ќерка.