Папата Франциск хоспитализиран во Рим, откажани состаноците за утре

0

 Папата Франциск (86) денеска е хоспитализиран во Рим, а неговите состаноци планирани за утре се откажани, објави Ватикан.

„Светиот Отец е во болницата ‘Џемели’ каде што попладнево беше однесен на однапред договорени прегледи“, изјави портпаролот на Светата столица, Матео Бруни, без да даде други информации.

Италијанскиот дневен весник „Кориере дела Сера“ објави дека Папата бил пренесен во болницата со брза помош поради проблеми со срцето.