Парите од продажбата на Челзи на Абрамович се уште замрзнати, 3 милијарди евра не отидоа за закрепнување на Украина

Речиси 3 милијарди евра генерирани од продажбата на премиерлигашкиот клуб Челзи, кој беше во сопственост на Роман Абрамович, остануваат замрзнати од владата на Велика Британија по речиси две години.

Лондонскиот клуб беше ставен на продажба неколку дена од почетокот на руската инвазија на Украина пред Абрамович да биде санкциониран во март 2022 година поради врски со рускиот претседател Владимир Путин.

Сините на крајот беа продадени на американскиот спортски магнат Тод Боели и на инвестициската фирма Clearlake Capital во мај 2022 година.

„Гардијан“ минатата година објави дека претставниците на Абрамович сакаат парите да одат за хуманитарна помош за „сите жртви на конфликтот во Украина“.

Мајк Пенроуз, кој помина речиси три децении работејќи на хуманитарни цели, имаше задача да формира фондација за помош на каузите во Украина.

„Приходите од продажбата на ФК Челзи се замрзнати на банкарска сметка во Обединетото Кралство додека независни експерти формираа фондација за управување и дистрибуција на парите“.

„Тогаш ќе биде потребна лиценца за префрлање на средствата на фондацијата. Сакаме овие пари да стигнат до Украина што е можно поскоро и остануваме отворени за секој договор што јасно го обезбедува тоа“, велат од англиската канцеларија што се занимава со оваа работа.

Абрамович последен пат имаше претставник од ОК што работеше за него во 2022 година.