Партиите ја започнуваат кампањата уште пред да се распишат изборите во Македонија

Датумот на новите парламентарни избори се уште не е одреден, политичките партии во Македонија ја започнаа изборната кампања со своите поддржувачи.

Следната година треба да се одржат избори за ново Собрание од 120 пратеници и за претседател на државата. Но, датумот за нивно одржување ќе биде одреден најдоцна во декември, по предупредувањето на претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Претседателот го избираат граѓаните во два изборни круга, но опозицијата бара вториот круг да се одржи заедно со парламентарните избори, а доколку на ова се согласат партиите од власта, тогаш можните датуми се 5 или 8 мај следната година. .

Претседателот на Собранието Талат Џафери изјави дека доколку партиите не постигнат договор до декември, тогаш на крајот на овој месец ќе ги објави датумите за одржување на претседателските и парламентарните избори.

И покрај тоа, македонската опозиција – која во сите анкети се смета за фаворит за победа на изборите – веќе почна со митинзи со своето гласачко тело кое повикува на масовно учество на изборите.

ВМРО-ДПМНЕ има за цел да освои половина од мандатите за да направи, како што вели, „сериозната реформа во државата на колена, уништена и ограбена од владејачките партии“.

„Ни треба сериозна реформа затоа што Македонија е на колена, уништена, ограбена. Затоа, неопходно е коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ да освои 61 пратеничко место (пратеници). Се бориме за 61 пратеник, победата е сигурна“, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, на митинг на оваа партија во градот Прилеп.

За ситуацијата во Македонија во однос на криминалот, корупцијата, губењето верба во судството и други прашања, Мицкоски ги обвини партиите на власт, особено Демократската унија за интеграција . Тој рече дека по изборите нема да има коалиција со ДУИ.

Од ДУИ, пак, ја обвинија ВМРО-ДПМНЕ за меѓуетничко поттикнување.

„Овој начин на поттикнување меѓуетничка омраза, кој потоа се користи за политички поени, е крајно опасен за мултиетничка демократија, како што е Македонија. На ВМРО ќе му кажам дека додека има ДУИ и Али Ахмети, на Албанците нема да им фали ниту влакно“, изјави потпретседателот на ДУИ, Бујар Османи, истовремено министер за надворешни работи.

Во меѓувреме, трите албански опозициски партии го официјализираа својот сојуз во коалицијата наречена „Европски фронт за промени“.

Лидерите на Движењето Беса, Алтернативната партија и Демократското движење на митингот во Скопје порачаа дека оваа коалиција „ќе направи разлика за Албанците во борбата против криминалот, корупцијата, невработеноста и сиромаштијата“.

Целта на коалицијата се вели дека е забрзување на европската интеграција на Македонија во ЕУ.

„Оваа обединета албанска коалиција останува цврста во својата посветеност за брза интеграција на Македонија во Европската Унија. Ние немаме намера да правиме компромиси со ова, бидејќи често сме кажувале дека само интеграцијата во ЕУ нема алтернатива“, изјави Африм Гаши од Европскиот фронт за промени.

Но, тој рече и дека албанската опозиција нема да се откаже од барањето за промена на дефиницијата за албанскиот јазик во Уставот, каде што тој е дефиниран како јазик што го зборуваат 20 отсто од граѓаните на Македонија.

Партиите на власт, Социјалдемократската лига и ДУИ, активностите ги насочија кон презентација на инфраструктурни проекти и ветување за „забрзување на европската интеграција“.

И додека партиите уште пред распишувањето на изборите ја заоструваат реториката, политичките експерти велат дека со оглед на економската криза, за доброто на државата е да има двојни избори и покрај тоа што на тоа повеќе се противат владејачките партии.

„Не знам дали партиите ќе можат да се договорат или не, но двојните избори се реална можност бидејќи нема логика да има посебни избори за Собрание и [одвоени] избори за претседател, кога познато е дека разликата меѓу нив е многу мала. Партиите ќе тактизираат до последен момент, бидејќи тие што се на власт се најзаслужни да нема двојни избори, бидејќи тврдат дека водат во однос на претседателските избори“, оценува аналитичарот Петар Арсовски.

Изборната кампања во Македонија трае 20 дена и завршува 48 часа пред почетокот на гласачкиот процес.