ПАТНИЧКИ ВОЗ ЗА ЗАЈЕЧАР СИ СЛИЗНА ОД шините: Пристигнува помошен воз за расчистување

Патнички воз што сообраќал од Прахов кон Зајечар утрово излетал од шините на станицата Трновац при тргнување од третата пруга, соопшти Јавното претпријатие „Инфраструктура железнице Србија“.

Несреќата се случила утрово околу 11 часот, а при излетувањето од шините нема повредени, нема превртување вагони или оштетување на пругата, а железничкиот сообраќај на оваа делница не е во прекин“, се наведува во соопштението.

На местото на излетувањето излегол помошен воз за да ги расчисти последиците од вонредните настани, со цел што поскоро да го врати автомобилот кој излета од шините.