Песната на претставничката на Норвешка е најслушана на евровизискиот канал на Јутјуб, а на третото место е Let 3

0

Песната „Queen of Kings“ има над 1,3 милиони прегледи, а судејќи по третото место во обложувалниците, ќе биде една од фаворитите на овогодинешната Евровизија.

На официјалниот евровизиски канал беа објавени песните на земјите учеснички на овогодинешната Евровизија во Ливерпул, а иако песната „Mama ŠČ“ на нашите претставници на Лет 3 предизвика голем интерес кај публиката, таа не е на прво место според бројот на прегледи. Имено, песната со најмногу прегледи е „Queen of Kings “, со која Алесандра Меле ќе ја претставува Норвешка.

Оваа песна има над  1,3 милиони прегледи, а судејќи по третото место во обложувалниците, ќе биде еден од фаворитите на овогодинешната Евровизија. Претставник на Норвешка е 20-годишната Алесандра Ватл Меле , која се натпреваруваше во седмата сезона на норвешкиот „Глас“. До завршувањето на средното училиште живеела во Италија, од каде што е татко и, а по средното образование решила да се пресели во Норвешка, татковината на нејзината мајка. Таа уште од мала покажувала голем интерес за музика и учествувала во бројни музички шоуа, а сега го посетува музичкото училиште ЛИМПИ и живее во Лилехамер.

На второ место според бројот на прегледи на официјалниот евровизиски канал на Јутјуб е претставничката на Шпанија Бланка Палома со песната „Eaea“ и има 1,2 милиони прегледи, а нашите момчиња од Лето 3 се на трето место со 687 илјади прегледи 
Откако победија на Дора, дел од публиката беше воодушевена што Лет 3 ќе не претставува во Ливерпул, а дел и замери. На веб-страницата на онлајн петицијата се појави петиција , чиј основач не е познат, со која се бара откажување на настапот на Лето 3 на Евровизија. Досега петицијата има 768 потписи , а дел од потписниците оставиле коментар зошто не сакаат Хрватска во Ливерпул да ја претставуваат рокери од Риека.

Срам за Хрватска. Не сакам Let 3 да ја претставува Хрватска на Евровизија. Не поддржувам ниту еден вид неправда…!!! Ова е срамота. Потпишувам затоа што се согласувам дека на Евровизија НЕ не претставува ЛЕТ 3. Изведбата на групата Let 3 ја сметам за откачена, особено за очите на малолетните деца! Ова болно перење мозоци мора веднаш да престане! Потпишувам затоа што овие луѓе не можат да не претставуваат нас Хрватите. НЕ сакам никаде да ме претставуваат вакви неквалитетни музичари – швалерци. Тоа не се луѓе кои би ја претставувале Хрватска на Евровизија. Ние не сме идиотии како не претставуваат. Страсно. Тие промовираат сатанизам. Дали воопшто треба објаснување?! Ужас живее, срамота, не ме претставуваат. Искрено, не ја ни слушав песната затоа што не ја следам Дора, но кога ќе видам како изгледаат, доволно ми е. Не сакам мојата земја да биде претставена со мажи кои се облекуваат како жени, дури и ако тоа е само дел од шоуто“, се вели во описот.