ПИСМО ДО КУРТИ: Макрон, Шолц и Мелони му пишаа на премиерот

Владата во Приштина се уште не испратила известување за добиеното писмо или за неговата содржина.

Премиерот на приштинските институции, Аљбин Курти, доби писмо од францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Џорџо Мелони, во кое уште еднаш се бара да ги деескалира тензиите на северот на Косово .

Писмото е слично на одговорот на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Јосеп Борели, до Курти објавен во средата, но без детални барања, пишува приштинскиот весник.

Владата во Приштина се уште не испратила известување за добиеното писмо или за неговата содржина.

Според Газета, писмото на Борељ содржело конкретни барања од Курти, барајќи од него да повлече двајца градоначалници на север од општинските канцеларии, да ја повлече полицијата од општините и да распише предвремени избори .