ПИЈТЕ ЛИМУН И ВОДА ЧАС ПРЕД ОБРОК: Еве што ќе се случи со вашето тело

0

Диетата со лимон брзо и здраво ги топи вашите килограми, го чисти организмот и го зајакнува вашиот имунитет.

Постои со години, има неколку варијации (лимонадна диета – одлично средство за чистење ), но најголемата популарност ја доживеа кога се знаеше дека популарната пејачка Бијонсе ја користи. Пејачката со помош на оваа диета успеала да ослабе 38 килограми по породувањето.

За оваа диета не ви се потребни никакви посебни состојки или посебни менија; се што ви треба е лимон и топла вода. Оваа диета стана популарна, меѓу другото, затоа што е едноставна, евтина и не вклучува никакви комплицирани рецепти .

Предноста на оваа диета во споредба со другите е тоа што се базира на многу здраво овошје. Освен брзото слабеење, диетата со лимон ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го детоксицира целиот организам. Лимонот е богат со витамините Ц, А, Б6, Е, содржи калциум, калиум, магнезиум, железо и цинк. Корисен е во борбата против дијабетесот и високиот крвен притисок, делува антисептично и антиканцерогено, а делува и како антиоксиданс. Лимонот со топла вода секое утро позитивно ќе влијае и на органите за варење.

Лимон

Како се спроведува

Диетата со лимон е многу едноставна. Пиете одредени количини сок од лимон со соодветна количина на вода. Покрај тоа, потребно е да се следат само неколку совети: избегнувајте газирани пијалоци, алкохол, слатки, леб и тестенини. Доколку сте во можност, целосно исклучете ја храната од овој тип од вашата исхрана. Колку повеќе ги избегнувате овие намирници и кога не сте на диета, ќе имате подобри резултати на линијата и здравјето. Пиењето лимон со топла вода наутро на празен стомак треба да ви стане рутина дури и кога не сте на оваа диета.

Кога сте на диета, пијте ја оваа комбинација час пред секој оброк. Колку лимони и чаши вода да испиете во текот на денот ќе дознаете во остатокот од текстот. Денот на пробивот е седмиот ден кога ќе се вратите на 3 лимони и три чаши вода.

Диета со вода со лимон

Ако е можно, користете органски сок од лимон. Во табелата подолу можете да видите по ден колку лимони треба да исцедите, да направите пијалок и да го пиете во текот на денот со задолжително пиење по една чаша час пред секој оброк.

Ден 1: еден лимон и една чаша вода Ден 2: два лимони и две чаши вода Ден 3: три лимони и три чаши вода Ден 4: четири лимони и четири чаши вода Ден 5: пет лимони и пет чаши вода Ден 6: шест лимони и шест чаши вода Ден 7: три лимони и три чаши вода Ден 8: шест лимони и шест чаши вода Ден 9: пет лимони и пет чаши вода Ден 10: четири лимони и четири чаши вода Ден 11: три лимони и три чаши вода Ден 12: два лимони и две чаши вода Ден 13: еден лимон и една чаша вода Ден 14: три лимони и три чаши вода

Како што и самите можевте да заклучите, оваа диета трае 14 дена. Најефективен е во есен и пролет. Тогаш на нашето тело му требаат витамини и детоксикација. Откако ќе се напиете сок од лимон, исплакнете ја устата со топла вода. Познато е дека лимонската киселина ја оштетува забната глеѓ, доколку сокот од лимон се пие во големи количини. Со плакнење на устата ќе ги спречите сите несакани ефекти.

Бидејќи вашата исхрана не се менува за време на оваа диета и можете да продолжите да јадете се што сте јаделе до сега, многу е важно да не се прејадувате и да јадете што е можно поздрава и хранлива храна. Оваа диета, дури и детоксикацијата на телото, нема многу смисла ако јадете брза и мрсна храна секој ден.

Доколку не знаете што да јадете додека сте на оваа диета, ви предлагаме диета со многу овошје и зеленчук, посно месо и риба.

Предлог за тридневно мени

Ден I

Појадок • 2 варени јајца • тост леб • сирење со малку маснотии

Ручек • пилешко на скара • ориз • зелена салата

Вечера • 1 конзерва туна • домат

Ден II

Појадок • овесна каша со сезонско овошје

Ручек • говедска чорба • варено говедско месо • варен зеленчук

Вечера • Салата од зелка, јаболко, морков

Ден III

Појадок • матени јајца од 3 белки и 1 жолчка • сирење со малку маснотии • двоен тост

Ручек • варена зелка со говедско месо

Вечера • зеленчук на скара • риба по избор

Секој ден за ужина можете да јадете јаболко, портокал, грст сезонско овошје или грст бадеми. Не мора строго да се придржувате до ова мени, тука е да ви даде инспирација и идеја за тоа што би било најдобро да јадете додека ја следите диетата со лимон.

Диета со лимон со топла вода – ПРИДОБИ

• Потребни ви се само лимон и вода • Ефикасно ги топи масните наслаги и за многу краток период ги губите вишокот килограми • Трае само 14 дена • Без броење калории • Нема комплицирани рецепти • Го чисти организмот и го зајакнува вашиот имунитет