Побогат од Бекам и Елтон Џон: Конечно објавено што се поседува кралот Чарлс, листата е импресивна

0

Кралот многу успешно го водеше војводството Корнвол, кое му припаѓа на наследникот на круната и со него заработуваше 28 милиони евра годишно.

Личното богатство на британскиот крал Чарлс III. (74) денеска се проценува на околу 680 милиони евра. До оваа бројка дојдоа во годишната анализа на „списокот на богати“ во Обединетото Кралство, објавена во лондонскиот The Sunday Times.

Кралот на тој начин ја надмина својата мајка, кралицата Елизабета Втора по богатство, која почина во септември минатата година на 96-годишна возраст, а чие богатство лани беше проценето на околу 420 милиони евра. Чарлс, кој моментално се подготвува за крунисувањето, е побогат од голем број негови познати поданици кои се познати по нивните дебели банкарски сметки, како Дејвид и Викторија Бекам или Елтон Џон .

За да се дојде до бројката од 680 милиони евра, аналитичарите вклучија низа елементи во деталниот преглед на неговиот имотен лист. За почеток, постојат две војводства кои се сметаат за кралски имот, и имотите Сандрингам и Балморал.

Додека бил престолонаследник, принцот од Велс, како и сите со таа титула, морал да се грижи за Војводството Корнвол, а приходите му припаѓале нему. Чарлс станал на чело на овие војводства во 1969 година, кога имал само 21 година. Војводството Ланкастер, од друга страна, е под управа на лицето кое моментално ја носи круната. По смртта на кралицата и неговото преземање на круната, титулата принц од Велс и поврзаните имоти му биле дадени на принцот Вилијам , кој еден ден ќе го наследи својот татко на престолот.

Чарлс бил исклучително успешен владетел на Корнвол и заработил многу пари. Само во периодот од 2011 до 2022 година ја зголемила годишната заработка за дури 42,6 отсто или 28 милиони евра годишно, покажала анализата. Во истиот период вредноста на богатството на војводството скокна над милијарда и денес вреди 1,17 милијарди евра.

Деталите од извештајот на Сандеј тајмс покажуваат дека најголемиот дел од приходот доаѓа од „изнајмување на комерцијални имоти“ во различни делови на Англија, што донело речиси една третина од заработката на кралот, речиси 20 милиони евра.

Кралот во последните десет години заработил речиси 240 милиони евра од војводството, а доброволно платил даноци, иако законот не го принудувал на тоа.

Поранешен советник на кралот изјави за Сандеј Тајмс дека Чарлс, по скапиот развод од принцезата Дијана , бил решен да направи се што може за да се погрижи дел од парите од војводството да бидат ставени настрана.

Според Сандеј Тајмс, највредниот имот на кралот Чарлс се имотот Сандрингам и замокот Балморал во Шкотска. Аналитичарите процениле дека Сандрингам моментално вреди околу 276 милиони евра, а Балморал и имотот околу него околу 237 милиони. Сандрингам на кралот му носи и приход од туризмот и од фабриката што произведува сок од јаболко „со кралскиот печат“.

И Сандрингам и Балморал и припаѓале на кралицата Елизабета Втора но кога таа починала, Чарлс станал нивен сопственик. Исто така, поради преседанот што стапи на сила во 1993 година, во времето на премиерот Џон Мејџор , кралот не мораше да плаќа ниту данок на наследство.

Чарлс сака претприемништво и има одлични деловни советници и соработници. Заработува, на пример, од храна, овошје и зеленчук што се продаваат под ознаката „Duchy Originals“, а постои од 1990 година. Во моментов е најголемиот бренд за органска храна и пијалоци во ОК, барем според неговата веб-страница. Отпрвин нивните производи можеа да се купат само во луксузни продавници и стоковни куќи, но денес можат да се најдат и во подобри супермаркети. Исто така, палетата на производи со текот на годините се прошируваше, па денес, покрај храна и пијалоци, имаат и свое пиво, хербални лекови и градинарски алат.

Тајмс објаснува како овој дел од деловната империја функционира целосно независно од Војводството Корнвол, а сите пари заработени од соработката со супермаркетите се донираат во добротворни цели.

– Многу луѓе се збунети кога зборуваат за кралските финансии. Тие погрешно мислат дека кралското семејство лично поседува кралски имоти и војводства – објасни за Тајмс Роберт Хардман , авторот на една од последните биографии на кралицата Елизабета – Сепак, нивните финансиски аранжмани не се воопшто сложени како што се во некои други. кралски семејства и владетели во други земји. Тие се многу потранспарентни. Нашата монархија не е толку богата како што многумина мислат. Никогаш не мислев дека кралот е милијардер.