РАЗБИЕНА НАЈМОЌНАТА ИТАЛИЈАНСКА МАФИЈА – Повеќе од 200 членови осудени на над 2.200 години затвор

0

Италијанскиот суд во понеделникот им изрече долги затворски казни на мафијашите на Ндрангета, најмоќната мафијашка организација во земјата, на крајот од долгото судење.

Повеќе од 200 членови на криминална организација се осудени на повеќе од 2.200 години затвор по едно од најголемите мафијашки судења во италијанската историја, пренесува Sky News.

Повеќе од 330 осомничени мафијаши и нивни осомничени соработници беа обвинети за голем број кривични дела, како што се изнуда, шверц на дрога и кражби, а судењето траеше речиси три години.

Италијанската медиумска агенција ANSA објави дека на судиите им биле потребни час и 40 минути за да ја прочитаат пресудата.

Најтешки казни добија Саверио Разонале и Доменико Бонавота, двајца локални мафијашки босови од Калабрезе, по 30 години затвор.

Меѓу осудените се Џанкарло Пители, адвокат и поранешен политичар на партијата Напред Италија, член на националната владејачка коалиција, кој беше осуден на 11 години затвор за дослух со мафијата и откривање информации.

Џорџо Насели, поранешен началник на локалната полиција, е осуден на две и пол години затвор.

Но, обвинителството не ги доби строгите казни што ги бараше во голем број случаи, а повеќе од 100 обвинети беа ослободени.

Пресудата изречена во понеделник е првостепена пресуда и може да се жали и од одбраната и од обвинителството.

Обвинителите ја сметаат Ндрангета за најмоќната мафијашка организација во земјата, помоќна од Коза Ностра на Сицилија. Тоа е влијателно низ Европа и пошироко.

Судењето се одржа во калабрискиот град Ламезија Терме, во поранешен кол центар. Обвинетите биле во метални кафези.

Последен пат стотици осомничени мафијаши беа судени во Италија во 1986 година во Палермо во случај кој беше пресвртница во борбата против Коза Ностра, што беше почеток на падот на групата.

Тоа судење имаше големо влијание бидејќи беа судени многу мафијашки семејства.

Судскиот процес Калабрезе се фокусираше на само една група – кланот Манкузо од провинцијата Вибо Валентиа – и го остави најголемиот дел од врвот Ндрангета недопрен.

Уште 70 обвинети беа прогласени за виновни во ноември 2021 година бидејќи избраа брза постапка во замена за пократки казни.