ПОВИКА НА ПРОТЕСТИ – Доналд Трамп тврди дека ќе биде уапсен во вторник

0

Доналд Трамп тврди дека ќе биде уапсен во вторник и повика на протести за „да го врати американскиот народ“.

Поранешниот претседател во објава на својата страница „Truth Social“, го нападна „корумпираното и високо политизирано Окружно обвинителство на Менхетен“, за кое вели дека најверојатно ќе го обвини за немирни исплати на ѕвездата од филмовите за возрасни, Сторми Даниелс пред избори во 2016 година.

„Сега незаконското протекување од корумпираното и високо политизирано окружно обвинителство на Менхетен, кое дозволи да се постават нови рекорди во насилен криминал и чиј лидер е финансиран од Џорџ Сорос, укажуваат на тоа, без да се докаже криминалот, и врз основа на тоа и целосно разоткриената (од многу други обвинители) бајката, далеку водечкиот републикански кандидат и поранешен претседател на Соединетите Американски Држави, ќе биде уапсен во вторник следната недела. Излезете и протестирајте, вратете ја нашата нација“, рече Доналд Трамп.

Тврдењето на двапати отповикуваниот поранешен претседател дека ќе биде приведен на почетокот на следната недела доаѓа во време на гласини дека тој планира да поттикне граѓански немири доколку подлежи на каква било форма на правна одговорност.

Трамп, исто така, се соочува со можност за обвиненија од обвинителите во округот Фултон, Џорџија, и од две одделни федерални истраги што сега ги води специјалниот обвинител на Министерството за правда, Џек Смит.