Погинаа во бизарен напад: Падна воен хеликоптер со командоси, има мртви и ранети (ВИДЕО)

Бразил во вторникот беше погоден од вестта за трагедијата што се случи кога хеликоптер се урна при слетување на командоси.

Повеќенаменскиот хеликоптер „Eurocopter EC725 Caracal“ бил дел од флотата „Marinha do Brasil“ и трагично се урнал за време на вежба за слетување командоси во централниот дел на земјата.

Несреќата ги однесе животите на двајца бразилски војници, а други девет се здобиле со повреди од различен степен, од вкупно четиринаесет лица кои биле во хеликоптерот. Хеликоптерот е локално произведен од Хелибрас, јужноамериканската филијала на светскиот гигант Ербас.

,,Мариња до Бразил“ сега е решена да ги открие околностите на несреќата.

Локалните медиуми шпекулираат дека се сомнева дека ветерот е потенцијална причина за падот, додека други сугерираат дека судирот со птица го предизвикал падот на хеликоптерот.