Погледнете ја мега-јахтата вредна 115 милиони евра напуштена на Карибите: Очајно се бара купувач, но има еден морничав детал…. (фото)

0

Суперјахтата Alfa Nero, на која еднаш пловеа Бијонсе и нејзиниот сопруг Џеј Зи, како и актерот Леонардо ди Каприо, ќе биде продадена на аукција на оној што ќе понуди најмногу, освен тоа би можело да се спречи ако не се појави вистинскиот сопственик на луксузниот воден „ѕвер“.

Закотвена е на Карибите, американските власти ја поврзуваат со близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, кој ја купил јахтата за 113 милиони евра, пишува The Sun.

Рускиот олигарх Андреј Гурјев (62 г.), кој своето богатство вредно девет милиони евра го заработи од производство на вештачки ѓубрива, минатата година се најде на списокот на санкционирани Руси во Европската унија, САД и Велика Британија.

Голем број руски олигарси беа цел на санкции од Западот, па некои одлучија да ги преместат своите јахти во земји кои немаат договор за екстрадиција.

Alfa Nero беше пронајдена во пристаништето Фалмут во Антигва во февруари 2022 година, непосредно по почетокот на руската инвазија.

Владата на земјата Антигва и Барбуда сега му дава на потенцијалниот сопственик 10 дена да дојде и да си ја собере неговата мега-јахта.

Јахта Alfa Nero

Доколку сопственикот не ја земе јахтата во тој период, владата на Антигва и Барбуда ќе го продаде на купувачот кој ќе понуди највисока цена“, соопшти кабинетот на премиерот на островската држава на границата со Карипското Море и Атлантскиот Океан.

Андреј Гурјев негираше дека е сопственик, а во сопственичката документација се споменува сложена офшор структура.

Јахтата е изградена во 2007 година и освои неколку награди за дизајн. Луксузната јахта има бесконечен базен од 120 метри кој служи и како хелиодром а има и џакузи, спа, теретана и салон за убавина.

Официјални лица во Антигва истакнуваат дека суперјахтата се продава за да се спречи влошување на состојбата бидејќи јахтата не се одржува.

Да потсетиме дека Axioma е првата јахта на олигарх што е продадена како резултат на санкциите воведени кон Русија поради нејзината инвазија на Украина. Непознат купувач платил 37,5 милиони долари на аукција за луксузната јахта на рускиот олигарх Дмитриј Пумпјански.