Подгответе се за економска катастрофа! Не купувајте телевизори, фрижидери, автомобили! Не трошете пари, чувајте ги! Еве што е следно

0

Џеф Безос предупреди дека се наѕира рецесија во САД и ги советуваше потрошувачите и бизнисите да чуваат готовина во случај да дојде до катастрофален пад.

„Економијата не изгледа одлично во моментов. Работите се забавуваат, гледате отпуштања во многу, многу сектори во економијата. Речиси е сигурно дека ако во моментов не сме во рецесија, веројатно наскоро ќе бидеме во рецесија“, рече Безос.

Безос препорача американските домаќинства да го одложат купувањето на предмети како што се нови телевизори, фрижидери и автомобили, со оглед на ризикот дека економските услови може да се влошат. Исто така, тој предложи сопствениците на мали бизниси да размислат за откажување од инвестиции во нова опрема и наместо тоа да ги чуваат своите парични резерви. Пионерот за е-трговија одби да процени колку долго би можела да трае рецесијата, но ги повика луѓето да бидат подготвени за економска катастрофа.

„Избегнувајте ризици. Надевајте се на најдоброто, но подгответе се за најлошото“, рече Безос.

Енди Џеси, кој го наследи Безос како извршен директор на Амазон минатото лето, се чини дека ги споделува стравувањата на неговиот претходник од рецесија. Амазон ги намалува трошоците, ги забавува трошоците и ги замрзнува вработувањата на одредени позиции во последниве месеци, веројатно како подготовка за потешка економска позадина. Водечките инвеститори, директори, академици и аналитичари го вклучија алармот за рецесија оваа година. Тие укажаа на напорите на Федералните резерви за борба против инфлацијата, која се искачи на 40-годишниот максимум од 9,1% во јуни и остана на 7,7% во октомври.

Американската централна банка брза да ја залади економијата за да ги намали ценовните притисоци со зголемување на каматните стапки. Сите индикации се дека тие би можеле да достигнат врв над 5% – првпат од 2007 година. Резултатот е дека американските потрошувачи и бизниси можеби ќе треба да се борат со растечките цени, зголемените трошоци за задолжување и намалената економија. Безос веројатно им препорачува да чуваат готовина за да им помогнат да го преживеат тој болен притисок кој би дошол со рецесијата.

Одлучи да подари милијарди долари

За потсетување, Безос планира да даде поголем дел од своето богатство од 124 милијарди долари, пишува Си-Ен-Ен. Основачот на Амазон е вториот најбогат човек во светот по Илон Маск, шеф на Тесла и нов сопственик на Твитер, според Форбс. Ова е првпат да каже дека планира да даде поголем дел од своите пари. Безос во минатото беше критикуван за непотпишувањето на Giving Pledge, кампања основана од Ворен Бафет и Бил Гејтс за да ги охрабрат мегабогатите да го дадат поголемиот дел од своето богатство во добротворни цели.

Запрашан директно од Си-Ен-Ен дали планира да даде поголем дел од своите пари, Безос рече: „Да, јас сакам“. 

Тој рече дека парите ќе одат за луѓето кои работат во борбата против климатските промени и за поддршка на луѓето кои можат да го обединат човештвото.