Познатиот професор го сподели рецептот за најздравиот ручек: „Подготвен за пет минути“

Има луѓе кои сакаат да готват, а има и такви на кои едноставно им се затемнува во очи кога треба да размислат што да подготват за друг ден. Исто така, некои немаат доволно време да го подготват омиленото јадење за ручек.

Нутриционистот и професор Тим Спектор открива како брзо може да се подготви здрав ручек .

Професор од Лондон се колне во оброк богат со полифеноли, кои се примарни за намалување на крвниот притисок, спречување на срцеви заболувања, дијабетес, па дури и остеопороза. Дополнително, тој додава некои ферментирани намирници кои се здрави за цревата во неговиот омилен ручек, што исто така може да го намали воспалението во телото.

„Едно од прашањата што најмногу ме поставуваат е – што всушност јадам? Кога станува збор за ручек, често е трка со времето. „Сакам да го минимизирам времето во кујната и да го максимизирам времето за уживање во храната“, рече Спектор.

„Еве мал трик како да направите сад на база на влакна за помалку од пет минути. Едноставна мешавина од претходно зготвена леќа преполна со полифеноли, црвена зелка, кромид, кисела зелка, ф’стаци, бадеми, спанаќ и екстра девствено маслиново масло за подобра апсорпција на витамини, растворливи во масти, се надевам дека ќе ја пробате“, рече тој.

Тој, исто така, подетал на својот омилен појадок, кој се состои од јогурт, кефир, бобинки и дарежлива порција јаткасти плодови и семки, пишува Mirror.