Познати сите детали за ликвидацијата на Ранко Ескобар во Белград: Двајца државјани на БиХ им помагале на убијците

0

Голфот 4 што беше употребен при убиството на Ранко Ескобар во Рушње (Белград) на 9 март е украден во Краљево, од каде е еден од осомничените за убиството Лука В.(35). Осомничените за убиството ја повикале својата жртва да му понудат да му продадат автомобил, а тој им рекол да го донесат во точно време, пишува Телеграф.рс.

По убиството, автомобилот бил запален во улицата 11 на дивизијата Краина на Петлово Брдо.

Тие не се достапни за правосудните органи на Србија

Против четири лица осомничени дека учествувале во убиството на Р.Р.(53) во кафуле на бензинска пумпа во Рушањ, на 9 март годинава е отворена истрага. Осомничени се Стефан З.(28) од Лебан и Лука В.(35) од Краљево. Против двајца други осомничени, државјани на Босна и Херцеговина, е покрената истрага за помагање во убиството, но тие не се достапни за правосудните органи на Србија.

Стефан З. и Лука В. се осомничени дека на 09.03.2023 година околу 11.05 часот му го одзеле животот на Р.Р., кој од повредите во 11.32 часот починал и во таа прилика им биле загрозени животите на тројца гости во кафулето.

Повеќе проектили

Тие носеле хируршки маски на лицето, а кога двајцата го виделе Ранко на паркингот на бензинската пумпа, ги извадиле пиштолите и испукале неколку проектили кон него додека стоел пред влезот во кафулето. Р.Р побегнал во кафулето, а по него влегол осомничениот Стефан З и испукал неколку проектили во грбот, при што на подот паднал. Потоа му пришол Стефан З. и од непосредна близина испукал уште еден проектил во главата.

После тоа, пријавените побегнале од местото на настанот со автомобил Голф 4, кој го запалиле на Петлови Брдо, а потоа се упатиле во претходно изнајмен стан во Нов Белград. Се претпоставува дека другите двајца осомничени Стефан Л. и Лука В., создале услови за извршување на делото.