Познато е импресивното наследство кое наскоро ќе и припадне на принцезата Шарлот, а една работа особено се издвојува во оваа бесценета колекција!

Принцезата Шарлот ќе наследи некои многу вредни парчиња накит, а едно е особено впечатливо и историски значајно.

Британското кралско семејство може да се пофали со речиси бесценето историско наследство кое се пренесува со генерации, а сега е откриено што еден ден ќе наследи малата принцеза Шарлот , како единствена ќерка на принцот Вилијам и принцезата Кејт .

Седумгодишната принцеза Шарлот еден ден ќе има пристап до некои исклучителни парчиња кои некогаш биле во сопственост на нејзината прабаба, покојната кралица Елизабета . Според магазинот Hello , таа ќе поседува парче накит, што несомнено ќе значи многу за нејзиниот татко, принцот Вилијам .

Имено, Шарлот треба да ја добие легендарната тијара Спенсер , која и припаѓала на нејзината покојна баба, принцезата Дијана . Го носеше на венчавката со кралот Чарлс во 1981 година, а се карактеризира со дијаманти со различни форми кои одлично се совпаѓаа со златото од кое е направена.

Тиарата ја наследил таткото на Дијана, Џон Спенсер во средината на седумдесеттите и останала во нивното семејство до ден-денес. Јавноста минатата година имаше можност да ја види во Лондон, а беше потврдено дека ќе ја наследи Шарлот.

Натписот прикачен на дијадемата делумно гласеше: „Во средината на 1970-тите, Џон Спенсер, 8-ми Ерл Спенсер, ја наследи дијадемата. Подоцна ја носеа сите негови ќерки на нивните свадби: Лејди Џејн во 1978 година; Лејди Сара во 1980 година и конечно Лејди Дијана следната година, 1981 година. Тиарата неодамна ја носеше Селија Мекоркудал, внука на Ерл Спенсер Чарлс, на нејзината свадба во пролетта 2018 година. Тиарата Спенсер сега ќе ја наследи принцезата Шарлот“, пишува во најнов официјален опис.

Шарлот наскоро повторно ќе се најде во центарот на вниманието откако  заедно со нејзините двајца браќа Џорџ и Луис се појавија на крунисувањето на нивниот дедо кралот Чарлс на 6 мај во Вестминстерската опатија.