Познато зошто Меган Маркл нема да присуствува на крунисувањето на кралот Чарлс III! Принцот Хари ќе мора сам да оди на овој историски настан поради оваа причина

Меган Маркл ќе го пропушти крунисувањето на кралот Чарлс III за да го прослави 4-тиот роденден на синот Арчи, додека работите стануваат се по „незгодни“ помеѓу принцот Хари и неговата сопруга и кралското семејство, пишува магазинот Page Six.

Меган Маркл ќе остане дома во Монтесито, Калифорнија, додека принцот Хари ќе лета за Лондон за да присуствува на крунисувањето на неговиот татко на 6. мај.

Камила Паркер Боулс, кралот Чарлс
кралот Чарлс III и неговата сопруга Камила

Церемонијата во Вестминстерската опатија се совпаѓа со роденденот на Арчи, а извор за Page Six тврди дека нема шанси Меган да го пропушти роденденот на нејзиниот син поради овој историски настан.

За прв пат, официјални лица од Бакингемската палата официјално ги именуваа децата Хари како принц Арчи и принцеза Лилибет. Детските титули неодамна беа ажурирани на линијата за наследување на тронот, а високо позициониран извор тврди дека е штета што Арчи и Лилибет нема да присуствуваат на таков историски настан.

За потсетување, принцот Хари побарал извинување од својот татко за себе и неговата сопруга по сето она што двојката наводно го претрпела од рацете на кралското семејство, вклучувајќи го и неговиот постар брат, принцот Вилијам.