ПОЗНАТ ДОКТОР ТВРДИ ДЕКА ПОЈАДОКОТ Е ЗЛО: Но луѓето кои боледуваат од ОВАА БОЛЕСТ никогаш не смеат да прескокнуваат оброци

0

Врвен руски лекар има многу необичен став за појадокот, што е спротивен на она што го слушаме секој ден.

Професорот и академик на Руската академија на науките и Руската академија на медицински науки Лео Бокерија има сосема поинаков став за појадокот и традиционални совети за здраво мени. Имено, најпознатиот руски кардиохирург ги прекрши сите воспоставени принципи за добра исхрана за нашето тело.

– Таа изрека: Појадувај сам – е целосна глупост. Кога ќе се разбудите, телото почнува да се навикнува на работната состојба, а вие седнувате на маса и јадете полна чинија со месо, корпа леб и сето тоа го миете со чаша пијалок. Одите на работа со полн стомак. Тогаш си тежок на себе. Кога соработувавме со Американците, забележав дека големите хирурзи во најдобар случај пијат шолја кафе наутро. Јадат само еден сендвич напладне и го нарекуваат ручек. Навечер доаѓа дома, јаде нормална храна, плива во базен, чита и одмара – вели д-р Бокерија.

Значи, појадувајте му на непријателот, ручајте околу пладне и вечерајте нормално (но не доцна навечер) и на крајот прошетајте пред спиење или вежбајте . Според моето искуство, луѓето кои живеат така – живеат долго и здраво – заклучи експертот.

Работата на угледниот руски лекар ја потврди и истражувањето на научникот Дејвид Левицки од Универзитетот Корнел. Имено, тој открил дека луѓето кои го прескокнуваат појадокот губат многу килограми за неколку недели.

И тој ја потврди својата теорија со експеримент. Половина од учесниците појадувале, додека другата група не. Луѓето кои го прескокнувале појадокот консумирале 408 калории помалку дневно од оние кои редовно појадувале.

– Разбирам дека прескокнувањето на појадокот е спротивно на сè што знаете за здравата исхрана, но новите податоци нè наведуваат сериозно да размислиме да се откажеме од првиот утрински оброк во традиционална смисла на зборот. Се разбира, ова се однесува на здрави луѓе. Луѓето кои имаат проблем со дијабетес и хипогликемија не смеат да прескокнуваат оброци за да го одржат нивото на гликоза – посочува Левицки.

Од друга страна, Светската здравствена организација се уште тврди дека појадокот е најзаситниот оброк во денот, и дека влијае на правилен метаболизам и одржување на посакуваната телесна тежина. Тие нагласуваат дека редовниот појадок го забрзува метаболизмот. Сепак, тие исто така го делат мислењето дека претерано богат појадок може да доведе до дебелеење. Според нив, помалите оброци неколку пати на ден можат најефективно да му помогнат на дебелиот човек да ослабне.

Список на храна што не треба да ја јадете според препораките на СЗО:

  • Сушено овошје

Треба да бидете внимателни кога станува збор за сувото овошје, бидејќи во некои процеси на сушење се додаваат одредени хемикалии и шеќери за да се заштити од распаѓање. Затоа, проверете го составот и начинот на подготовка.

  • Kупени каши

За да се скрати времето на готвење, зрната се подложени на посебен третман, поради што јаглехидратите се претвораат во скроб. На ова додадете го шеќерот кој во изобилство се користи за да го подобрите вкусот и имате многу нездрава храна која се претставува како здрав производ.

  • Сокови во тетрапак

Индустриските сокови често содржат многу конзерванси, бидејќи тоа е она што ги спречува да се расипуваат. Проверете ја количината на шеќер и овде!

  • Егзотични плодови

Овошјето кое расте во ваша непосредна близина е корисно. Оние плодови кои треба да се транспортираат од прекуокеанските земји се безброј пати прскани со разни хемикалии кои го спречуваат нивното расипување. Таквото овошје може да биде опасно – внимателно излупете, измијте, ограничете ја потрошувачката.

  • Колбаси

Колбасите се вкусен, но не и здрав производ. Тие содржат најмалку количество месо и најмногу конзерванси и засилувачи на вкус.

  • Пченкарни снегулки

Муслите понекогаш се богати со шеќер – често ги нарекуваме „празни калории“ бидејќи му недостигаат други важни хранливи материи – витамини, минерали, влакна. Појадокот не смеете да го сведувате само на индустриски производи. Не заборавајте да додадете свежо овошје, зеленчук, млечни производи.

  • Преработено сирење

Секоја дополнителна обработка го претвора сирењето во чиста маст која се „лепи“ за цревата. За подготовка на крем сирење често се користи сирење кое повеќе не може да се продава во неговата оригинална форма.