Познат е идентитетот на девојчето кое почина во Грција: „Ќерка ми изеде хот-дог и колабираше!“

Девојка починала во близина на Солун од анафилактичен шок откако јадела храна во локална продавница.

Градот Даутбал во близина на Солун е зафатен од тага по ненадејната смрт на 16-годишното девојче, кое почина во раните утрински часови во средата на Халкидики, откако претрпе алергиски шок.

Според мајката на несреќната тинејџерка, таа била во Ханиоти со пријателите на одмор. Тие излегоа на забава во вторникот навечер, а потоа излегоа да јадат во локалниот ресторан за брза храна во раните утрински часови во средата.

– Ќерка ми јадеше виршла, но е алергична на млечни производи и отсекогаш била внимателна кога јадеше надвор. Не знам што точно се случило, и дали има нешто млечно во тоа што јадела – рекла неутешната мајка.

Таа додала дека девојката колабирала штом го изела хот-догот.

Една од нејзините пријатели веднаш истрчала во собата каде што престојувале да и донесат лекови, а во исто време повикале брза помош.

Меѓутоа, според мајката на жртвата, помошта пристигнала по 45 минути, кога веќе било доцна.

– Од првите докази се чини дека моето девојче доживеа алергиски шок и почина. Таа беше најубавото дете и почина на само 16 години без помош. Во Здравствениот дом два пати се обиделе да ја вратат, но не успеале – истакнала мајката.

Неутешената жена додала дека не знае зошто ѝ требало толку време на брзата помош да пристигне на местото на настанот.

– Беше пет часот наутро, немаше метеж – забележа таа.

„Прототема“ пишува дека 16-годишната девојка во изминатите неколку години примала лекови затоа што страдала од епилептични напади.

Наводно прашала дали храната содржи состојки кои и’ биле забранети, бидејќи е алергична, пренесува Прототема.

Во ресторанот и’ дале негативен одговор, а откако девојката го конзумирала оброкот доживеала алергиски шок.

Таа денеска ќе биде погребана во родното место, додека се чекаат резултатите од обдукцијата.