ПОЗНАТ КРИМИНАЛЕЦ ОД БАЛКАНОТ ТЕШКО РАНЕТ ВО КОНФЛИКТ СО АЛБАНСКАТА МАФИЈА – Бил ослободен од затвор и како во акционите филмови го застрелале со 7 куршуми – еве каде се случила акцијата!

0

Емир Поробиќ, познат криминалец од Сараево, е во тешка состојба откако бил застрелан за време на конфликт со членови на албанската мафија во Белгија.

Босанските медиуми неофицијално пренесуваат дека по излегувањето од затворот во Сараево, Емир Поробиќ заминал во Белгија каде имал роднини, но таму наводно им замерувал на криминалците од Албанија.

Во пресметката, Емир Поробиќ бил застрелан со седум истрели од оружје од поголем калибар, од кои три го погодиле во стомакот, а откако бил ранет бил префрлен во болница каде итно бил опериран.

Емир Поробиќ

Наводно, престрелката се случила во средината на месец мај.

Емир Поробиќ претходно ги полнеше рубриките на црната хроника во балканските медиуми поради бројните грабежи на станови во Сараево, односно насилничкото однесување и пукотниците. Тој е познат и по тоа што пријавил двајца функционери на Општинскиот суд во Сараево за проневера во врска со одложување на издржување затворска казна.

Тој исто така се најде во центарот на вниманието на јавноста во 2018 година поради неговото бегство од психијатриската болница во Сараево, каде што нападнал медицински техничар. Во текот на 2021 година, Емир Поробиќ отслужил затворска казна во Сараево за повеќе кривични дела. Весникот Avaz.ba дознава дека бил примерен и мирољубив осуденик и дека заминал во Белгија веднаш штом ја одлежал казната.

Претходно се појавија информации и дека Емир Поробиќ им подлегнал на повредите, но полициските агенции во БиХ, според Avaz.ba, не биле официјално информирани.