Политико: Земјите од ЕУ сакаат да ги казнат Виктор Орбан и Унгарија, оставајќи го Оливер Вархеји без работа?

Заситени од континуираниот опструкционизам на унгарскиот премиер Виктор Орбан кон Украина, другите водачи на ЕУ планираат да го казнат со тоа што на неговата земја ќе ѝ дадат слаб портфолио во следната Европска комисија, изјавија за ПОЛИТИКО

Унгарија сака да ја задржи работата за проширување, која има значително влијание поради разговорите на ЕУ за прием на Украина во блокот, но националните влади немаат апетит актуелниот комесар од Будимпешта, Оливер Вархеји (или кој било друг Унгарец) да продолжи со толку голема улога. рекоа тројцата дипломати, пренесува Телеграфи.

Орбан останува најблискиот сојузник на рускиот претседател Владимир Путин во ЕУ, а европските лидери се сè поогорчени од одолговлекувањето на санкциите и неговото противење на испраќање средства во Киев.

Едвај има „дури и прашање“ за тоа на Унгарија да и биде дозволено да ја задржи контролата врз кој било моќен извештај, рече еден пратеник, кој како и другите, доби анонимност за да разговара за чувствителните разговори меѓу земјите на ЕУ.

Европската комисија соопшти дека владите и следниот новоизбран претседател на Комисијата треба да ги изберат следните комесари и дека нема да ги „спречат нивните одлуки“.

Орбан се обиде да ја блокира помошта за Украина и се закани на нејзините пристапни преговори во последните месеци. Во јули, Унгарците ќе го преземат и следното шестмесечно претседавање со Советот на Европската унија, давајќи им овластувања да ја одредуваат агендата.

Сепак, централната европска нација и понатаму се надева дека Вархеји ќе остане на својата функција, која ја извршува од 2019 година, откако беше соборен од Орбан и презеде одговорност за напорите на блокот да донесе нови членки.

Но, Вархеји беше обвинет за поткопување на политиката кон земјите-кандидати за ЕУ, создавајќи конфузија во неодамнешниот ќор-сокак со Грузија околу широко осудениот закон за „странски агенти“ на јужнокавкаската земја, кој нашироко се смета за начин на владејачката партија во Тбилиси да ги потисне опозициските медиуми. активисти и невладини организации.

Будимпешта претходно се обиде да воведе своја верзија на правила во руски стил, соочена со противење од Брисел и европските правни институции.

„По катастрофата овојпат со Вархеји и начинот на кој Орбан се справува со [претседателката на Комисијата] Урсула фон дер Лајен, нема шанси таа да предаде нешто важно на некој близок до него“, рече истиот пратеник.