Полицијата во Виена покрена истрага за исчезнатата двегодишна Данка од Бор

Полицијата во Виена покрена истрага за исчезнувањето на двегодишната Данка Илиќ од Бор, Србија, откако српски државјанин, кој живее во Виена, пријавил дека синоќа на автобуска станица во центарот на австриската престолнина го видел девојчето.

Девојчето, кое наводно личела на Данка, била во придружба на две жени, Романки.

Српскиот државјанин ги контактирал српските власти, кои се обратиле до виенската полиција со барање за истрага, пишува порталот Клајне Цајтунг.

„Сведокот даде исказ и беше обезбедена снимка што сам ја направи. Мажот за случајот дознал преку социјалните мрежи. Точните околности, особено дали станува збор за исчезнато девојче, се предмет на истрага која е во тек“, изјави портпаролот на виенската полиција Маркус Дитрих.

Амбасадата на Србија во Австрија на социјалната мрежа „Х“ објави апел до граѓаните доколку на територијата на Австрија го препознаат исчезнатото девојче Данка Илиќ веднаш да ја известат Амбасадата, австриската полиција или Министерството. за внатрешни работи на Србија.

Двегодишната Данка Илиќ исчезна во вторникот околу 13.45 часот во Бањско поле кај Бор, а денеска е шести ден од потрагата по неа.

Во моментот на исчезнувањето, Данка носела виолетови панталони, маслинесто зелена јакна и косата врзана во опавче.

Девојчето има кафена коса, кафени очи и е висока околу 85 сантиметри.

Поради нејзиното исчезнување, за прв пат во Србија е активиран системот „Пронајди ме“.