ПОЛОВИНА МИЛИОН РУСИ СЕ ПОДГОТВЕНИ, ПОЧНУВА ГОЛЕМАТА ОФАНЗИВА: Активната фаза од битката ќе се одржи во следните два месеци!

Русија се подготвува за нова офанзива, која би можела да започне веќе на 24 февруари, на годишнината од инвазијата на Путин на Украина.

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников тврди дека Москва тајно планира напад од големи размери кој би можел да започне на споменатиот датум. Русите наводно сакаат да ги засенат проукраинските настани организирани од западните земји пред тој ден. Ден претходно, на 23 февруари, Русија го слави Денот на бранителот на татковината.

Резников рече дека Москва мобилизирала околу половина милион војници за инвазијата. Есента рускиот претседател Владимир Путин најави мобилизација на 300.000 нови регрути, но Резников смета дека нивниот реален број може да биде значително поголем.

Постојано им кажуваме на нашите партнери дека мора да бидеме подготвени за нова офанзива, што е можно поскоро, и затоа ни треба оружје“, изјави Резников за француската телевизија БФМ ТВ.

Русија

Претставникот на Главната управа за воено разузнавање на Украина (ГУР) Андриј Јусов рече дека активната фаза на борбата ќе се одржи во следните два месеци и истакна дека лошата состојба на руската воена опрема ќе ја принуди руската воена команда да собере сили кои ќе ги надминуваат украинските бранители за да постигнат придобивки.

Украинскиот полковник Сергеј Храбски изјави дека Русија нема доволно сили да изврши напад по целата борбена линија во Украина долга 1.500 километри и дека ќе ги насочи своите напори на заземање на областите Доњецк и Луганск. Некои руски воени блогери забележаа дека изгледите за руска офанзива не предизвикува паника меѓу украинските сили, кои продолжуваат да работат на сопствените планови за контраофанзива.

Украина обезбеди оружје што нуди нови способности, а најновиот пакет воена помош од САД вклучува крстосувачки ракети GLSDB со двојно поголем дострел од ракетите што Украина ги користи моментално. Според изјавите од Кремљ, конфликтот само ќе ескалира, а не ќе го промени својот курс поради американските ракети со поголем дострел. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров тврди дека руските сили ќе одговорат на испораката на оружје.

Украинскиот министер за одбрана ја посети Франција за да го финализира договорот за купување на радарот МГ-200, кој според него значително ќе ја зголеми способноста на украинската војска навремено да открие цели, вклучително и балистички ракети и разни беспилотни летала.

Предупредувањето на Алексеј Резник за нова офанзива од големи размери дојде откако украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека битката на фронтот во источна Украина „стана поинтензивна“.

„Има одредено зголемување на офанзивните операции на окупаторите на фронтот на истокот на нашата земја. Непријателот сега се обидува да постигне барем нешто и да покаже дека Русија има некои шанси на годишнината од инвазијата“, Зеленски. рече во вечерното видео обраќање.

Украина ги обвини руските сили дека ги протеруваат Украинците од нивните домови. Според украинските разузнавачки служби, Путин издал наредба за целосно преземање на Донбас до крајот на пролетта. Но, шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, во понеделникот предупреди дека нема индикации дека Путин ги ограничил своите воени цели на заземање на источните региони на Украина.

„Тие активно набавуваат ново оружје, повеќе муниција, го зголемуваат сопственото производство, но и набавуваат повеќе оружје од други земји како Иран и Северна Кореја. Што е најважно, не видовме знаци дека претседателот Путин ја сменил својата севкупна цел за ова. инвазија – односно да го контролираме соседот, да ја контролираме Украина. Значи, се додека е така, мора да бидеме подготвени на долги патеки“, рече Столтенберг.

Руските сили притискаат во источна Украина во последните денови, обидувајќи се да напредуваат северно и јужно од Бахмут, град кој се обидуваат да го освојат со месеци.

Русија, Украина, војна

Украинската заменик министерка за одбрана Хана Маљар предупреди дека руските војници ја продолжуваат офанзивата во близина на градовите Бахмут и Авдиевка. Руските сили, исто така, се обидуваат да заземат позиции во близина на Лиман, поранешен руски логистички центар што беше вратен од украинските војници во октомври.

Сепак, напредокот останува ограничен и руските сили наводно трпат големи загуби. „На исток се водат жестоки борби. Непријателот се обидува да го прошири подрачјето на својата офанзива во областа Лиман. Тој со сите сили се обидува да ја пробие нашата одбрана. И покрај големите загуби, руските окупатори продолжуваат нивната офанзива во секторите Бахмут, Авдиевка и Новопавливка“, рече таа. Сликар.

Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, изјави за Sky News дека главните борби ќе се одржат оваа година, во рок од два до три месеци.

„Русија се подготвува за максимална ескалација. Се собира се што е можно, се вршат вежби и тренинзи. Што се однесува до офанзивата од различни правци, засега можам да кажам дека не исклучуваме никакво сценарио во следните два до три недели“, рече тој.е Данилов.

Американците предупредуваат дека е малку веројатно Украина да го врати Крим во блиска иднина. На доверлив брифинг, четворица претставници на Министерството за одбрана им кажале на членовите на Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом дека Пентагон не верува дека Украина е способна или ќе биде способна да ги протера руските војници од полуостровот, дознава Политико. Прашањето за повторно заземање на Крим беше спорно со месеци, а американските и европските претставници инсистираа дека полуостровот е легално дел од Украина.