Поплава од Јадранот: Циклонот од Медитеранот ќе донесе над 100 литри дожд и грмежи

Јужните струи ќе донесат и честички од пустински песок од Сахара

Поголемиот дел од нашиот регион е под влијание на силен циклон од западна Европа и централниот дел на Медитеранот, па преовладуваат силни јужни струи, поради што е многу топло, но во исто време има и голема облачност, додека во Јадранското подрачје веќе врне дожд.

Особено невреме во следните 24 часа ќе има на територијата на Црна Гора.

Во ноќта меѓу сабота и недела и во недела цела Црна Гора ќе биде под засилен облачен систем со многу пороен дожд, со многу интензивни врнежи со грмежи.

Ќе има и грмежи, локално со град.

Невреме со грмежи ќе зафати поголем дел од земјава, а најинтензивно ќе има во јужните, централните и западните предели, како и на крајбрежјето.

Подгорица ќе биде погодена и од невреме и силни грмежи, со многу обилни врнежи од дожд.

Се очекува во следните 24 часа ширум Црна Гора да наврнат од 20 до 60 литри дожд на метар квадратен, на југ, југозапад и запад над 100 литри и локално над 150-200 литри на метар квадратен. 

Најмалку врнежи се очекуваат на северот и североисточниот дел на Црна Гора.

Се очекува нагло зголемување на протоците и ќе има опасност од урбани поплави и порои, како и одрони.

Ќе продолжи силен јужен ветер со повремени налети од 100 км/ч.

Бурното југо на Јадранот ќе создаде повеќеметарски бранови, кои ќе ги поплават крајбрежните области и ќе ја отежнат пловидбата.

Во сообраќајот ќе биде потребна голема внимателност поради многу обилни врнежи и невреме.

Инаку, поради тоа што Црна Гора ќе биде во предниот дел на циклонот и во систем на многу силни струи, ќе биде многу топло, со температури над 10°C, на југ и над 15°C. Ќе биде многу топло со температури во плус на највисоките планини, со врнежи од дожд, така што катастрофалната состојба ќе продолжи и оваа зима со снежна покривка, а снегот може да биде само над 2000 метри надморска височина.

Јужните струи ќе донесат и честички пустински песок од Сахара, па дождот ќе биде валкан.

Во понеделник се очекува постепено смирување на времето, а во вторник делумно разведрување, но ќе биде и постудено, со северен ветер.

Освен во Црна Гора, обилни врнежи од дожд и грмежи ќе бидат погодени и јужните региони на Далмација и Херцеговина, како и засилен јужен ветер во текот на ноќта и претпладнето.