Поранешниот косовски претседател и шеф на герилците Хашим Тачи ќе се соочи со судење за воени злосторства во Хаг

Поранешниот косовски претседател Хашим Тачи ќе се појави пред судот во Хаг во понеделник, на 3 април, на неговото судење за наводни воени злосторства за време на војната со Србија 1998-1999 година, објави Ројтерс на 31 март .

„Специјалниот косовски суд формиран во Хаг го обвини Тачи во ноември 2020 година по 10 точки од обвинението за воени злосторства и злосторства против човештвото, вклучително и прогон, убиства, тортура и присилно исчезнување на луѓе, меѓу другото за време на бунтот“, објави Ројтерс.

Тачи ги отфрли сите обвиненија и ги нарече неосновани.

На 6 ноември 2020 година, тој беше приведен во Хаг на 6 ноември 2020 година, заедно со тројца негови најблиски соработници кои се соочуваат со истите обвиненија. Набргу потоа Тачи поднесе оставка од функцијата.

Покрај Тачи, тогаш беа приведени и поранешниот претседател на косовскиот парламент Кадри Весели, еден од теренските команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Реџеп Селими и поранешниот шеф на парламентот Јакуп Красниќи.

Тачи е ко-основач на ОВК, паравоена организација која дејствуваше за време на војната во Косово со цел да обезбеди независност на Косово од Србија. Тачи и другите поранешни команданти сега се обвинети од судот за убиство на речиси 100 луѓе, вклучително и Срби, косовски Албанци, припадници на други етнички групи и политички противници.

По војната, Тачи продолжи со политиката, станувајќи премиер на Косово во 2008 година и претседател во 2016 година.

Тој е широко оценет како херој од колегите Косовари, а во земјата се видени билборди со слики од Тачи и Весели со слоганот „Херои од војна и мир“.

Како резултат на војната во Косово во 1998-1999 година, загинаа над 10.000 луѓе. Војната заврши откако НАТО ја бомбардираше Србија 78 дена. Српската војска се повлече од Косово и регионот падна под контрола на мировниците на ОН.

Во 2008 година Косово ја прогласи својата независност. Моментално е призната од околу 110 земји низ светот, вклучувајќи ги САД и сите освен пет земји од Европската унија (Кипар, Грција, Романија, Словачка, Шпанија).

Специјалниот косовски суд беше формиран одвоено од Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија, кој исто така се наоѓаше во Хаг. Судот е одговорен за гонење на воени злосторства во конфликтите во Хрватска, Босна и Косово.