ПОТРАГАТА ПО МЕДЛИН ТРАЕ 16 ГОДИНИ: Детективи однеле мистериозни кеси од езерото во Португалија, полицијата откри што точно се бара

0

Во Португалија е во тек потрага, а локалната полиција, со помош на германски и британски колеги, трага по Медлин МекКен, која исчезна од својот кревет во Праја да Луз во 2007 година.

Сега, 16 години подоцна, полицијата ја пребарува браната Араде во регионот Алгарве, на околу 50 километри од колибата каде што последен пат била видена. Агенцијата АП пренесува дека португалските детективи издале соопштение во кое се наведува дека потрагата продолжила на барање на германските власти. Инспекторите во оваа фаза не објавуваат детали за тоа што ја поттикнало потрагата или што бараат. Но, Дејли Мејл, повикувајќи се на извори блиски до истрагата, пишува дека се во потрага по розовите пижами кои девојчето ги носело ноќта кога исчезнало.

Медлин МекКен, барај ја Медлин МекКен, Португалија, Медлин МекКен

Инспекторите, потпирајќи се на многу веродостојни информации, бараат парчиња облека или остатоци од облека што може да се поврзат со исчезнувањето.

Би-би-си јавува дека се забележани вреќи со докази собрани од полицијата при претресот на езерото. Областа за пребарување е опколена, па не е јасно што точно имало во тие торби. Тие известуваат дека германскиот државен обвинител Ханс Кристијан Волтерс и рекол на германската НДР дека „имаат причина да веруваат“ дека може да се најдат докази во областа на браната.

Медлин МекКен, барај ја Медлин МекКен, Португалија, Медлин МекКен

Новата активност за случајот следи по идентификацијата на 45-годишниот германски државјанин, Кристијан Брукнер, како првоосомничен во случајот МекКан. Обвинителите го именуваа Кристијан Брукнер како официјално осомничен во 2022 година.

Брукнер, кој моментално е во германски затвор за силување жена во Португалија во 2005 година, никогаш не бил обвинет за исчезнувањето на Медлин и негираше каква било вмешаност. И покрај тоа, Волтерс го третира како главен осомничен во случајот МекКен. Брукнер, германски државјанин, живеел во близина на одморалиштето Праја да Луз кога семејството МекКан било на одмор. Во тој крај живеел од 2000 до 2017 година.

Разбирливо е дека полициските сили кои го истражуваат случајот, во Британија, Португалија, а сега и Германија, сè уште се обидуваат да откријат што се случило таа вечер во португалското одморалиште на 3 мај 2007 година.