ПОЧИНАЛ ЧЛЕН НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО – Имал само 45 години, итно соопшти Бакингемската палата: „Неговата смрт е шок за сите“

Сопругот на Лејди Габриел Виндзор, Томас Кингстон, почина на 45-годишна возраст, соопшти Бакингемската палата.

Во изјавата во име на Лејди Габриел Кингстон, г-дин Мартин и г-ѓа Џил Кингстон, г-ѓа Џоана Коноли и г-ѓа Ема Мареј се вели: „Со најдлабока тага ја објавуваме смртта на Томас Кингстон, нашиот сакан сопруг, син и брат. Том беше извонреден човек кој им ги разубави животите на сите што го познаваа. Неговата смрт е голем шок за целото семејство и бараме да ја почитувате нашата приватност додека жалиме за неговата смрт“.

Кингстон (45) бил пронајден мртов на адреса во Глостершир во неделата вечерта. Итната помош била повикана на местото на настанот нешто по 18 часот.

Ќе се води увид за да се утврдат причините за смртта, но нема сомнителни околности и нема други инволвирани страни.

Кралот и кралицата ги испратија своите „срдечни мисли и молитви“ до Лејди Кингстон и семејството на г-дин Кингстон.

Портпаролот на Бакингемската палата рече: „Кралот и кралицата се информирани за смртта на Томас и им се придружуваат на принцот и принцезата Мајкл од Кент и на сите што го познаваа во тагувањето за загубата на многу саканиот член на семејството. Особено, нивното височество ги испрати своите најдлабоки мисли и молитви до Габриела и до целото семејство Кингстон“.