Почина девојчето кое крвнички беше претепано на училиште: Ја удираа и ја влечеа за коса, се појави вознемирувачка снимка (ВИДЕО)

Очајна мајка тврди дека нејзината 16-годишна ќерка починала откако била брутално претепана во средно училиште во Калифорнија.

Шејли Межија (16) колабирала неколку дена откако била нападната во тоалет на училиште.

На снимката од инцидентот на 5 март се гледа како девојчето е влечено за коса и удирано пред да падне на земја. Девојки ја удираат со тупаници во училишен тоалет. Другите само стоеја и гледаа.

Мајката на Шила, Марија Хуарез, рече дека нејзината ќерка се жалела на главоболки неколку дена, но продолжила да оди на училиште пред да оди на забава следната сабота навечер.

Шајли се здобила со крварење од повреди на мозокот и колабирала додека била на забава. Таа била итно пренесена во болница, но никогаш не се освестила и била прогласена за мртва на 15 март.

,,Сите знаат дека ќерка ми е удирана по глава, дури и од учителите“, вели неутешната мајка.

Шајли не и’ кажала на мајка си за тепачката бидејќи наводно не сакала да се грижи за неа и за тоа што е отсутна од работа.

Таа почина шест дена подоцна, на 15 март, а нејзината мајка верува дека починала од тешките повреди здобиени во тепачка во училиште.

Истрагата е во тек, а официјалната причина за смртта сè уште не е позната.

Полициската управа во Лос Анџелес соопшти дека ќе истражи и ќе потврди дали Шајли паднала по скалите за време на забавата.

Мајката Марија тврди дека нејзината ќерка била малтретирана на училиште со месеци и дека службениците на училиштето не го спречиле тоа.

Таа го започнала тоа средно училиште пред осум месеци откако се вселила во нов стан со нејзината мајка и помалиот брат. По неколку месеци на училиште, нејзината мајка рече дека Шајли почнала да доаѓа дома со модринки по целото тело, за кои мисли дека се резултат на други тепачки.

Мајката за тепачката во училишниот тоалет дознала дури на 5 март кога и’ починала ќерката.

Поставена е страница GoFundMe за да се соберат пари за трошоци за погреб.