Почина мајката од убиецот на Данка: Светлана остана сама по апсењето на синот и сопругот

Мајката на осомничениот за убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ, Светлана Драгијевиќ , како што пишуваат српските медиуми, починала денеска во својот семеен дом во Злот.

– Денеска ненадејно и’ се слоши и почина во својата куќа, каде што живееше сама од 4 април, откако полицијата го уапси нејзиниот син Дејан Драгијевиќ (50), под сомнение дека ја убил Данка Илиќ. Два дена подоцна полицијата го уапси нејзиниот сопруг Радослав, како и нејзиниот помал син Далибор – вели изворот за српските медиуми и потсетува дека Далибор Драгијевиќ починал во притвор.

Да потсетиме, Светлана претходно за медиумите изјави дека не верува дека нејзиниот син ја убил Данка. Исто така, таа истакна дека е болна и со лоша здравствена состојба.

– Беспомошна сум и болна. Паднав пред куќата на скали и се онесвестив, сега со денови лежам во кревет. Никој веќе не ме посетува. Понекогаш некој доаѓа од соседството, но ретко. Мојот живот е целосно уништен. Едниот син го закопав, другиот во затвор, Раде затворен. Не можам ни на лекар сам да одам. Се снаоѓам како што знам – изјави тогаш Светлана Драгијевиќ, која сведочеше само еднаш во Вишото јавно обвинителство бидејќи делото се случи во присуство на тогашниот адвокат Небојша Живановиќ дека не знаела ништо за убиството на малата Данка и била со оглед на статусот на привилегиран сведок.