Почина СИЛВИО БЕРЛУСКОНИ: На 86-годишна возраст почина поранешниот премиер и скандал мајстор на италијанската политика

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони почина во болница во Милано, јавија италијанските медиуми.

Медиумскиот тајкун и милијардер, Берлускони првпат дојде на функцијата во 1994 година и водеше четири влади до 2011 година.