Почина таткото на Ричард Гир

Таткото на холивудскиот актер Ричард Гир , Хомер Џорџ Гир, почина на 100-годишна возраст. Тажната вест на Инстаграм ја потврди сопругата на Ричард, Алехандра Гир.

Во подолга објава таа напиша дека Хомер живеел убав и исполнет живот и дека е посветен да им помага на другите.

Роден е на 7 мај 1922 година во малото гратче Бруклин, Пенсилванија. Уште во основно училиште, ја запознал љубовта на својот живот, Дорис Тифани, со која се оженил во 1945 година по враќањето од Втората светска војна.

Хомер сакаше да им помага на другите

Дорис беше домаќинка, а Хомер осигурителен агент за Nationwide. Заедно имаа пет деца, а првото родено е Ричард.

Хомер секогаш сакал да им помага на другите. „Ако не можеше да помогне финансиски, секогаш имаше насмевка или прегратка или некој друг начин да им помогне на другите. Тоа беше околу мене цело време додека растев“, се сеќава еднаш Ричард.

По пензионирањето, Хомер и помогна на непрофитната организација Meals on Wheels, која доставува храна до оние кои не можат сами да ја купат или подготват. Собира средства и доставува оброци повеќе од 25 години. Поради неговото влијание, Ричард се вклучил и во хуманитарна работа.

„Татко ми ги инспирира луѓето, влијае врз нив, ги вклучува. Кога му треба на неговото соседство, тој е таму“, рече еднаш. Минатата година Хомер го прослави својот стоти роденден, а по тој повод се собра целото семејство.