ПО ЗЛОСТОРСТВОТО ОТИШОЛ ДА СИ ГИ МИЕ РАЦЕТЕ И ДА ЈА СМЕНИ ОБЛЕКАTA: Морничави детали од убиството на сопственик на кафуле во Тузла: Пијан инспектор пукал со службен пиштол

Новото убиство во Тузла ја шокираше јавноста во Босна и Херцеговина, но и целиот регион. Членот на МУП, Т.К. Елвис Ќустендил ја убил косопственичката на ресторанот Амра Кахримановиќ. Ја убил со службен пиштол иако бил на годишен одмор. Тој во тоа време бил пијан.

Кахримановиќ испукал повеќе од 17 куршуми во правец на несреќната жена. Целиот кертриџ. Од нив, таа била погодена со повеќе од 14 куршуми. По бруталното убиство , според информациите, тој отишол дома, се пресоблекол, ги измил рацете и отишол во градот. Веднаш бил уапсен пред зградата, пишува Аваз, пренесува Српскаинфо.

Неговата сопруга на рочиштето изјавила дека кобната ноќ кога дошол, била во собата со детето (15-годишната ќерка) и дека не го ни видела. Таа потврди дека претходно не носел пиштол дома. Изминативе денови го имал со себе во својот стан.

Полицискиот комесар на ТК Џевад Корман на прес-конференцијата на Полициската управа на МУП потврди дека Ќустендил не бил на должност.

Корман исто така потврди дека Ќустендил бил во алкохолизирана состојба.

Ќустендил бил на годишен одмор, но не го предал службениот пиштол иако бил должен да го стори тоа, со што ги прекршил сите процедури.

Ќустендил дошол во барот со пријателите со кои пиел. Еден час пред убиството во кафеаната се случил инцидент, поради што повикал полиција бидејќи еден од неговите „колеги“ со кој седел го нарушувал јавниот ред и мир.

Имено, Ќустендил ги повикал полицајците да дојдат и да интервенираат, што тие го направиле и го извадиле човекот од трговскиот центар и го однеле во станица. Но, тој потоа продолжи да пие. За жал, тоа не беше аларм за неговите колеги да го напуштат локалот.

Кога полицијата интервенирала во кафеаната, вработена во објектот ја повикала косопственичката Кахримановиќ да дојде, што таа и го направила. А потоа продолжи драмата која заврши трагично.

Според очевидци, Кахримановиќ барал од гостите да платат за испијаното и да си заминат, но Ќустендил, кој бил чест гостин на овој локал, одбил . После тоа дошло до расправија помеѓу несреќната жена и полицаецот, поради што Ќустендил извадил пиштол и испукал неколку куршуми кон неа. Прво пукал во зградата, а потоа и пред неа. На се сведочеле гостите на локалот.

Порталот Аваз стапи во контакт со семејството на убиената Кахримановиќ и ги демантирало наводите дека таа и Ќустендил биле во некаква врска.

Синот и братот на убиената изјавиле дека Каримановиќ била чесна и чесна жена, во верата.

Тврдат дека Амра го познавала Елвис како гостин, не биле во никакви приватни, деловни или романтични врски.