По распишувањето на меѓународната потерница за Путин, реагираат ЕУ и Велика Британија

0

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин.

Тој тврди дека е „важна одлука на меѓународната правда“ и „само почеток“ во меѓународниот правен процес да се бара одговорност од Путин.

„Важноста на злосторствата и изјавата на МКС зборуваат сами за себе“, рече Борел, висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, во петокот, пренесува Си-Ен-Ен.

„Ова е важна одлука на меѓународната правда и за народот на Украина. Ние секогаш јасно стававме до знаење во Европската унија дека одговорните за нелегалната агресија врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата“, додаде тој.

Европскиот дипломат рече дека налогот за апсење е „само почеток на процесот“ со кој Русија и другите функционери се одговорни за можни воени злосторства во Украина.

Во меѓувреме, министерот за надворешни работи на ОК го поздрави налогот за апсење на рускиот лидер.

„Оние кои се одговорни за ужасните воени злосторства во Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата“, напиша Џејмс Клеверли на Твитер.

„Работата мора да продолжи со истрагата за извршените злосторства“, додаде тој.