ПО РЕАКЦИЈАТА НА ЈАВНОСТА- Драма во Аргентина: Се самоуби играчот кој дивјачки го претепа судијата

Аргентина е потресена од веста за самоубиството на млад фудбалер кој неодамна дивјачки нападна судија, што го чинеше кривична пријава од судијата.

Вилијамс Александар Тапон (24) си го одзел животот пукајќи во себе на пругата во градот Авеланеда, пишува весникот Оле, повикувајќи се на неговата сестра Вилијамс која го потврдила самоубиството.

Брат ми се самоуби поради сите с*ања што му ги направија, за се што го обвинуваа. Го носиме во мртовечница, брат ми се самоуби“, објасни таа.

Настаните кои доведоа до трагедијата се случија за време на натпревар од пониска лига кога судијата Кристијан Ариел Паниагва му покажа жолт картон на еден од соиграчите од тимот за кој настапуваше Тапон.

Потоа целосно ги загуби нервите и не можеше да се контролира – притрча до судијата, го удри два пати со тупаница по лицето, а еднаш со ногата во вратот додека лежеше на земја.

Додека останатите играчи трчаа кон него, Тапон мирно тргна кон друг дел од теренот. Судијата потоа поднесе обвинение за обид за убиство и фотографиите од инцидентот брзо станаа вирални, што предизвика бурни реакции во јавноста што длабоко го погодија Вилијамс.

Според некои извори, тој веќе имал криминално досие кое вклучувало трговија со дрога и родово насилство.

Вилијамс сред виор од навреди, суспензии и обвинувања од секаков вид, со кривично гонење од страна на судија, си го заврши животот со куршум.

Не многу пред тоа, според весникот Оле, тој испратил порака до своите роднини во која вели: „Дојдов до крајот“.